×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wielozadaniowy pracownik to rzadki okaz. Lepiej dokonać selekcji zadań

  • Autor: aw
  • 30 wrz 2017 20:01

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Utah, przeprowadzili badanie, z którego wynika, że jedynie niewielka część populacji, bo tylko 2 proc. to tzw. super multitaskers - osoby posiadające naturalną zdolność do wielozadaniowości.

Wielozadaniowy pracownik to rzadki okaz.  Lepiej dokonać selekcji zadań
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Wielozadaniowość to kompetencja, której pracodawcy często oczekują od kandydatów.

• Większość pracowników sądzi, że posiada tę umiejętność, jednak osoby te często pracują wolno, są najmniej efektywne.

• Według naukowców zbyt częsta wielozadaniowość wskazuje na nieumiejętność odseparowania się od czynników rozpraszających oraz koncentracji na pojedynczym zadaniu.


Zaawansowane technologie i tym samym coraz bardziej złożone produkty pojawiające się na rynku mają ogromny wpływ na rosnące wymagania pracodawców wobec kandydatów. Nowe formy przekazu danych i komunikowania się wymagają coraz lepszej organizacji czasu, większej podzielności uwagi i wykonywania wielu bardzo zróżnicowanych obowiązków.

- Liczba i stopień skomplikowania obowiązków, które przeciętny specjalista musi dziś wykonywać są porównywalne do zakresu obowiązków menedżerów jeszcze kilkanaście lat temu. Wielozadaniowość nie jest jednak umiejętnością, którą pracownik doda do CV i dostanie za nią dodatkowe wynagrodzenie. Praktyka, okres próbny pokazują na ile osoba uważająca się za wielozadaniową jest w stanie radzić sobie z rosnącą listą obowiązków – mówi Lucyna Pleśniar, prezes firmy doradztwa personalnego People.

Z badań McKinsey Global Institute Study wynika, że aż 28 proc. swojego czasu pracy w tygodniu poświęcamy na sprawdzanie skrzynki pocztowej. Odpisywanie na sms-y jest jeszcze bardziej czasochłonne. Są to podstawowe czynności, które często zbyt mocno nadają nam rytm pracy. Dlatego tak ważne jest wypracowanie umiejętności selekcji zadań i organizacji czasu.

Negatywne skutki wielozadaniowości

- Większość pracowników angażujących się w wielozadaniowe czynności nie robi tego z powodu swoich zdolności, lecz z powodu braku umiejętności selekcji zadań i koncentracji na priorytetowych pracach. Zbyt częste przeskakiwanie z jednego zadania na drugie powoduje, że poświęcamy większą ilość czasu na sfinalizowanie wybranego zadania i popełniamy więcej błędów - mówi Lucyna Pleśniar.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Londynie pokazują, że ciągłe przełączanie się między zadaniami znacznie obniża nasze możliwości poznawcze. W efekcie nasze IQ jest zbliżone do poziomu IQ osoby po nieprzespanej nocy, palącej marihuanę lub 8-letniego dziecka - w przypadku mężczyzn.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wielozadaniowy pracownik to rzadki okaz. Lepiej dokonać selekcji zadań

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Bzdura 2017-10-02 21:21:09

    Nie ma nic bardziej przydatnego niż pracownik, który potrafi przeprowadzić proces wg swojej kreatywnej wizji, całościowej, bez tracenia czasu na korygowanie mankamentów przepływów informacji oraz zróżnicowania kwalifikacji, ale pracownik niemechaniczny to problem ....

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA