Większość z nas przychylnie patrzy na wielopokoleniowe zespoły. Jak wynika z badania firmy technologicznej Ricoh, 63 proc. badanych przyznaje, że lepiej pracuje w zespole złożonym z osób w różnym wieku.

- Pracownicy cenią współpracę w wielopokoleniowych zespołach. Taki wniosek wynika z badań zrealizowanych na zlecenie firmy technologicznej Ricoh w ramach projektu „Workforce United”.
- Większość ankietowanych (63 proc.) przyznaje, że lepiej pracuje w zespole złożonym z osób w różnym wieku, a 66 proc. takie środowisko uznaje za atut firmy.
- To pokazuje, że wejście na rynek pokolenia Z, które zapowiadano jako rewolucję, nie wpłynęło drastycznie na zmianę stylu pracy.
Badanie pokazało, że najmłodsze pokolenie jest pozytywnie postrzegane przez starszych pracowników, a 49 proc. badanych nie widzi wyraźnych różnic pokoleniowych w stylu, w jaki pracuje. Za najbardziej wartościowe cechy i umiejętności, które wnoszą ze sobą Zetki starsze generacje uznają: nowe spojrzenie (41 proc.), kompetencje technologiczne (41 proc.), nowoczesny styl pracy (42 proc.).
- Od lat przedstawiciele różnych pokoleń ze sobą współpracują. Młodzi zawsze buntowali się i chcieli robić pewne rzeczy po swojemu. Sytuację jednak zmieniły nowoczesne technologie, z którymi młodzi nie mają problemów - ocenia Paweł Gniazdowski, country manager w Lee Hecht Harrison DBM Polska. Jak dodaje, dotychczas było tak, że to starsze osoby dzieliły się doświadczeniem i wiedzą. Teraz to się zmieniło i wpłynęło na koncepcję autorytetu. Wszystko z powodu rewolucji technologicznej, która dokonała się w bardzo krótkim czasie. Zazwyczaj rozkładała się na dwa, a nawet trzy pokolenia. Właśnie dlatego temat współpracy międzypokoleniowej jest dużo bardziej istotny niż 20 lat temu.
Jeszcze inne światło na tą kwestię rzucają wyniki badania Ricoh. Kompetencje technologiczne i stosunek do nowych rozwiań z tego obszaru uznawano za czynniki, które mogą pogłębiać podziały pokoleniowe. Wyniki zebrane w raporcie Ricoh pokazują, że nowoczesne technologie nie są uważane za barierę, a wiek nie różnicuje w znaczący sposób tego podejścia.


KOMENTARZE (0)