PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wielka Brytania pozbierała się po kryzysie, tylko wydajność pracy stoi

  • Autor: GP
  • 6 kwi 2017 14:40

Od czasu kryzysu (2008) Brytyjczykom nie udało się odzyskać wydatności pracy na godzinę, którą mogą się pochwalić inne kraje G7. Brytyjczycy pracują mało wydajnie na tle np. innych krajów Zachodniej Europy.

Wielka Brytania pozbierała się po kryzysie, tylko wydajność pracy stoi
Sytuacja na Wyspach nie jest do pozazdroszczenia. Brytyjczycy pracują mniej wydajnie niż np. Francuzi, Niemcy, a nawet Włosi. (fot. unsplash.com)
REKLAMA

• Brytyjczycy podnieśli swoją wydajność pracy (mierzoną na godzinę) miedzy rokiem 2015 a 2016 o 1,2 proc.

• Wskaźnik wydajności pracy w Wielkiej Brytanii rośnie. Jest to jednak znacznie mniej imponujący wynik niż w przypadku innych wskazań makroekonomicznych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mija blisko 10 lat, od kiedy światem wstrząsnął kryzys finansowy. Jego reperkusje były odczuwalne na całym świecie, a w Wielkiej Brytanii są widoczne do dzisiaj. Jak podał w czwartek (6 kwietnia) Financial Times, wydajność pracy na wyspach od 10 lat nie zdołała przeskoczyć poziomu z 2007 roku.

- W czwartym kwartale 2016 roku wypadkowa z godziny pracy podniosła się o 0,4 proc. i była o 1,2 proc. wyższa niż w 2015 roku - podawał FT. - Bez większego wzrostu wydajności z pracy brytyjska gospodarka będzie miała poważne trudności. By zrekompensować sobie sytuację może próbować zwiększyć czas spędzany przez poddanych królowej w firmach.

Periodyk zaznacza, że to przy ograniczeniach czasu pracy wynikających z prawa będzie konieczne tworzenie nowych etatów. A w Wielkiej Brytanii bezrobocie jest rekordowo niskie, po prostu brakuje ludzi. Więcej o bezrobociu w Wielkiej Brytanii i roli polskich pracowników na Wyspach przeczytasz tutaj

Wskaźniki idą w górę oprócz tego jednego

Właśnie wydajność pracy była od 2009 roku problemem dla Wielkiej Brytanii. Z siedmiu największych gospodarek świata właśnie Zjednoczone Królestwo najwolniej podnosi się w tym temacie. USA, Japonia oraz gospodarki kontynentalnej Europy radzą sobie lepiej niż Brytyjczycy.

Od 2013 roku Biuro Statystyczne Zjednoczonego Królestwa notuje wzrosty wskaźników ekonomicznych dotyczących pracy, z tym jednym - relacją wydajność na godzinę - jako zahamowanym, albo przynajmniej nie rosnącym w zadowalającym tempie.

Dla zobrazowania sytuacji posłużymy się przykładem. Przeciętny pracownik w Wielkiej Brytanii wypracowuje więcej niż przeciętny Japończyk w godzinę pracy. Brytyjczyk pracuje podobnie do Kanadyjczyka, ale już o 10 proc. mniej wydajnie na godzinę niż Włoch, a w relacji do Francuzów i Niemców... ustępuje im o 30 proc.

Najwięcej w ujęciu całościowym, nie na czas, wypracowują Amerykanie. Należy jednak pamiętać, że w USA pracuje się więcej niż po europejskiej stronie Atlantyku. Niemcy i Francuzi w przeliczeniu na godzinę pracują bardziej wydajnie niż Amerykanie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wielka Brytania pozbierała się po kryzysie, tylko wydajność pracy stoi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA