Wielka Brytania: Co Brexit oznacza dla polskich firm?

• Strach przed Brexitem nie jest przeszkodą w podbijaniu zagranicznych rynków.
• Aż 62 proc. polskich przedsiębiorców działających na rynkach zagranicznych nie obawia się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
• Odsetek ten jest nieznacznie mniejszy wśród firm prowadzących sprzedaż w Wielkiej Brytanii i wynosi 58 proc.
• Im większa liczba rynków na którym działa firma, tym mniejsza obawa o Brexit (dla przedsiębiorstw działających na ponad 6 rynkach – odsetek wynosi 65 proc.) — wynika z badania przeprowadzonego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wielka Brytania: Co Brexit oznacza dla polskich firm?

PODZIEL SIĘ


Autor: Newsrmtv.tv/AT

17 paź 2016 12:50


- Interesujący jest fakt, że 37 proc. badanych przez nas firm prowadzi działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii, przy czym aż 62 proc. nie obawia się konsekwencji Brexitu . Być może wynika to z braku pełnej informacji o procesie Brexit oraz możliwych zmianach regulacyjnych, prawnych oraz np.: celnych, które mogą negatywnie wpłynąć na Polskie Przedsiębiorstwa. Spodziewamy się , że ten wskaźnik może się zmieniać w miarę upływu czasu, wraz z napływającymi szczegółami mechanizmu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, i na pewno będziemy chcieli to sprawdzić w kolejnych edycjach badania. – mówi Piotr Kosno, dyrektor Departamentu Klientów Strategicznych w Citi Handlowy.

Badanie pokazało również, że żadna z pytanych firm nie zamierza zrezygnować lub zmniejszać skali działalności poza granicami kraju, a 84 proc. chce wejść na kolejne rynki. Firmy wskazują Niemcy, Francję, Włochy, Czechy i Wielką Brytanię jako rynki, na których są najbardziej aktywne. Polskie produkty są też coraz bardziej doceniane.

Czytaj też: Brexit: Prawa migrantów z UE będą chronione

– Widzimy, że nasze firmy przechodzą z cenowej przewagi, w jakościową. Wnioski są jednoznaczne, jakość naszych towarów pozwala zdobywać rynki zagraniczne i wygrywać z zagranicznymi konkurentami – wyjaśnia Krzysztof Kaczmar, Prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

– Drugim aspektem jest też niski wpływ wahań kursowych walut na biznesy, co pokazuje, że są one ustabilizowane na rynkach zagranicznych. W poprzednich edycjach badania dostrzegaliśmy także, że niektóre firmy zastanawiały się czy zostać na rynkach zagranicznych. Dziś tego nie widzimy. Ponad 80 proc. firm, które prowadzą działalność także poza Polską są zdecydowane aby rozwijać swoje biznesy - dodaje.

Czytaj tez: Kiedy Wielka Brytania opuści UE?

Większą rentowność za granicą wykazują przede wszystkim firmy produkcyjne (73 proc.) i handlowe (72 proc.), rzadziej dotyczy to przedsiębiorstw usługowych. Przyczyną większej rentowności są przede wszystkim wyższe marże (48 proc.) oraz większy popyt (46 proc.) na oferowane towary i usługi. Ten drugi czynnik częściej podkreślają Ci, którzy generują ponad 50 proc. obrotów za granicą w większej liczbie krajów.

Polskie firmy najczęściej działają na rynku niemieckim (74 proc.) i francuskim (43 proc.), dużym zainteresowaniem cieszą się również Włochy, Czechy i Wielka Brytania (37 proc.). Jednakże to Niemcy pozostają krajem, który dla blisko połowy (48 proc.) przynosi najwięcej przychodów, druga pod tym względem jest Rosja (8 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.