PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Większość Ukraińców zmieniła zdanie o Polakach

 • km
 • 18 sty 2023 11:23

88 proc. Ukraińców myśli pozytywnie lub bardzo pozytywnie o Polsce i Polakach. 63 proc. osób zmieniło swoje nastawienie do naszego kraju na lepsze – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.

Większość Ukraińców zmieniła zdanie o Polakach
Nastawienie do Polski i Polaków zmieniło się na lepsze po wybuchu wojny (fot. Vlad D/Unsplash)
REKLAMA
 • Z ostatniego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że co druga osoba z Ukrainy (53 proc.) zna kogoś, kto poszukiwał schronienia w Polsce po agresji rosyjskiej.
 • Nieco lepiej o naszym kraju myślą kobiety – wśród nich 91 proc. ma pozytywne i bardzo pozytywne nastawienie w porównaniu do 85 proc. mężczyzn.
 • 63 proc. osób z Ukrainy wskazuje, że ich nastawienie do Polski i Polaków zmieniło się na lepsze po wybuchu wojny.

Z danych Straży Granicznej wynika, że od 24 lutego 2022 polsko-ukraińską granicę przekroczyło 9,252 mln osób. W tym samym czasie granicę w drugą stronę przekroczyło 7,4 mln osób. Liczby wskazują na ogromną skalę zjawiska i masowe poszukiwanie schronienia w Polsce przez obywateli Ukrainy uciekających przed wojną.

- Myślę, że wszyscy mamy jeszcze w pamięci moment wybuchu wojny i pełną mobilizację naszego społeczeństwa i biznesu w pomocy Ukrainie. Był to bezwarunkowy odruch serca, który nasi wschodni sąsiedzi niezwykle doceniają. Prawie żaden Ukrainiec nie myśli źle o Polsce lub Polakach, bo poza tymi, którzy myślą pozytywnie mamy jeszcze osoby, które wskazały, ze ich nastawienie jest neutralne, a złe to niecały 1 proc. odpowiedzi. Oczywiście to dobre nastawienie było już widoczne wcześniej, bo Ukraińcy przebywali w Polsce masowo mniej więcej od 2014 roku, natomiast moment wybuchu wojny i pomocy ze strony Polski ugruntował nasze dobre relacje - mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

Zobacz: Randstad podsumował akcję dla Ukrainy

Zniszczony budynek po rosyjskim ataku w Charkowie (fot. PAP/Mykola Kalyeniak)
Zniszczony budynek po rosyjskim ataku w Charkowie (fot. PAP/Mykola Kalyeniak)

Nie znana do tej pory skala pomocy

Z ostatniego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że co druga osoba z Ukrainy (53 proc.) zna kogoś, kto poszukiwał schronienia w Polsce po agresji rosyjskiej. Częściej wskazywały tak kobiety – 61 proc. wobec 44 proc. mężczyzn.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Większość Ukraińców zmieniła zdanie o Polakach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Ziom 2023-01-19 08:56:06

  zablokujcie komentowanie bo ruskie trole juz dzialaja jak widac.

  • tam tego 2023-01-19 11:03:09

   Już strajki rolników zablokowali nie ma o nich słychu ani widuq w wolnych jak i reżimowych mediach. Róbcie tak dalej hiokryci.

 • strach ogarnia 2023-01-19 06:59:14

  Większość obywateli Polski diametralnie zmieniła zdanie o Ukraińcach i ich sytuacji. Wpływ na to ma codzienna obserwacja weryfikująca "pranie mózgów" z mediów. Większość Ukraińców w odróżnieniu od Polaków ma własne mieszkania, które teraz intratnie wynajmują jednocześnie korzystając z utrzymania jako pseudo "uciekinierzy". Co "uciekinierami" i przyjeżdżają na 1 dzień na granicę na miesiąc bo tyle trzeba według przepisów. Dzięki PIs owskiej spec ustawie mają szansę przejąć pieniądze, biznesy, nieruchomości biednych Polaków i z tego korzystają. Nic nie ryzykują bo ich prezydent Zelenski dał słowo, że za każde zniszczone mieszkanie odda nowe. A on słowa dotrzymuje. Pieniądze dostają z całego świata nie tylko z Polski. Bogate firmy ukraińskie przejmują biznes transportowy, logistyczny- nie pomagają swoim rodakom, lobbują w rządzie by koszty "uchodźców ponieśli na swych barkach najbiedniejsi Polacy. Pis zrobił z Polaków w ich ojczyźnie drugi sort i wpędził ich w biedę . Żadne, nawet bogate państwa nie pozbawiają pomocy swoich biednych obywateli by dawać bogatym Ukraińcom, wzbogacającym się dzięki wojnie i Pisowskiej sec ustawie. Polacy czekają aż spec ustawa zostanie zniesiona a koszty utrzymania uchodźców będą ponosić ukraińskie firmy i ukraińscy bogacze a nie polscy biedacy bez mieszkań i oszczędności.

  • Babcia Aniela 2023-01-19 15:07:02

   No proszę... zawsze się znajdzie taki co to będzie szczuł jednych ludzi na drugich... ciekawe czy sam z siebie jest taki "mądry" czy zwyczajnie mu za to płacą... :/

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA