PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Większość pracowników za 4-dniowym tygodniem pracy

  • Autor: PAP/AH
  • 30 sie 2022 8:39

73 proc. pracowników chciałoby pracować 4 dni w tygodniu z zachowaniem wynagrodzenia za 5 dni - wynika z badania ManpowerGroup. Ankietowani uważają, że większa elastyczność, np. możliwość wyboru, czy pracują z domu, czy z biura, zwiększa jakość ich pracy.

Większość pracowników za 4-dniowym tygodniem pracy
Zdaniem ekspertów skrócenie czasu pracy jest nieuniknione (Fot. Arlington Research/Unsplash)
REKLAMA
  • W dobie niedoboru talentów na rynku pracy, firmy muszą szerzej patrzeć na potrzeby pracowników odpowiadając na ich oczekiwania.
  • Elastyczność jest obecnie jednym z ważniejszych elementów oceny atrakcyjności zarówno oferty, jak i organizacji. 
  • 73 proc. preferuje model 4-dniowego tygodnia pracy z zachowaniem wynagrodzenia za 5 dni. 17 proc. wskazało możliwość 7-dniowej dostępności z możliwością wykonywania obowiązków w dowolnym czasie.

Badanie pokazuje, że pracownicy cenią sobie większą swobodę w wykonywaniu obowiązków zawodowych zyskaną podczas pandemii, jak np. praca z domu. 93 proc. respondentów uznało, że elastyczność poprawiła jakość ich pracy. Dla 53 proc. ważna jest możliwość wyboru godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy. Badani wśród istotnych aspektów wskazali też pełną elastyczność w zakresie wyboru miejsca pracy (41 proc.) oraz dłuższy urlop (41 proc.), zwiększenie liczby dni płatnego urlopu wypoczynkowego (33 proc.) oraz możliwość częstszej realizacji zadań z domu niż biura (23 proc.).

czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy będziemy mieć najwcześniej za dekadę

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Elastyczność jest obecnie jednym z ważniejszych elementów oceny atrakcyjności zarówno oferty, jak i organizacji" - skomentowała dyrektor sprzedaży ManpowerGroup w Polsce Luiza Luranc - Jaworek. "Firmy otworzyły się na nieporównywalnie większą elastyczność niż jeszcze kilka lat temu w podejściu do miejsca i godzin pracy swoich zespołów" - dodała.

Wśród korzyści płynących z elastyczności w miejscu pracy respondenci wymienili: więcej czasu spędzanego z rodziną i przyjaciółmi (46 proc.) oraz przeznaczonego na odpoczynek i regenerację (44 proc.), a także krótszy czas dojazdu do pracy (36 proc.). Co trzeci pracownik stwierdził, że może poświęcić więcej czasu na realizowanie pozazawodowych aktywności.

Czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Prawie co drugi pracodawca jest na "tak"

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Większość pracowników za 4-dniowym tygodniem pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Jarl Bischek 2022-09-04 15:04:48

    🤔 Taka propagandową papka, która z realnym światem ma niewiele wspólnego.👎 Czy Manpower to agencja pracy tymczasowej? A idea pracy tymczasowej służy do realizacji niewolniczego modelu pracy. Na przykład pracownik powinien mieć umowę o pracę z firmą, gdzie pracuje. A ma za to z agencją pracy tymczasowej i w ten sposób jego uprawnienia pracownicze są deptane.👎😱 A jakie niby talenty mają "eksperci" z Manpower cytowani w artykule? 🤔 Patrząc na nazwisko "Pani ekspert" to miała niewątpliwie talent, aby dobrze wydać się za mąż.🤭 Z jednym się zgodzę. Liczba świrów w firmach na wszystkich szczeblach budzi przerażenie 😱 I w zasadzie już został osiągnięty poziom, że wszystko co dobre i mądre jest nienormalne, a normą są psychole wszelkiej maści.🤭😱 Prosty przykład. Czy w bibliotece dla dzieci powinien być sprzedawany alkohol? W normalnym świecie nie. Ale są talenty, które coś takiego wymyśliły.👎😱 I to jeszcze po to żeby obejść zakaz handlu w niedzielę.👎 I to też pokazuje sposób działania firm. Zamiast skupić się na dobrych rozwiązaniach to podejmują działania na żenującym poziomie.👎 I mają w tym pełne wsparcie HR, które jest jak strażnicy w drewnianych wieżyczkach w Auschwitz 😱👎

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA