Większość Polaków dobrze czuje się w swoim miejscu pracy

Trzech na czterech pracowników (74 proc.) dobrze czuje się w swoim miejscu pracy, co piąty (21 proc.) - ani dobrze, ani źle. 4 proc. ankietowanych deklaruje, że w pracy czuje się źle - wynika z najnowszego sondażu CBOS pt. "Szykany w miejscu pracy".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Większość Polaków dobrze czuje się w swoim miejscu pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 lip 2014 15:26


Jak podkreślono w sondażu przesłanym w poniedziałek PAP, samopoczucie w pracy zależne jest od poziomu wykształcenia, sytuacji materialnej, miejsca zamieszkania, sytuacji zawodowej, a także od płci. Kobiety częściej niż mężczyźni deklarują, że w swojej pracy czują się dobrze (80 proc. wobec 70 proc.), z kolei mężczyźni częściej niż kobiety określają samopoczucie w swoim miejscu pracy jako przeciętne (26 proc. wobec 15 proc.).

Czytaj też: Zadowolenie z pracy zaczyna się od szefa

Najczęściej zadowolenie z atmosfery panującej w pracy wyrażają mieszkańcy największych, ponadpółmilionowych miast oraz małych miejscowości - do 20 tys. ludności (po 85 proc.), respondenci dobrze oceniający warunki materialne swoich gospodarstw domowych (82 proc.) oraz osoby pracujące w sektorze publicznym (84 proc.).

Można również zauważyć, że lepszym samopoczuciem w pracy częściej charakteryzują się badani z wykształceniem średnim lub wyższym (po 78 proc. ocenia je dobrze) niż z podstawowym (62 proc.) lub zawodowym (69 proc.).

Co szósty pracownik (17 proc.) deklaruje, że w ciągu ostatnich pięciu lat był szykanowany przez swojego przełożonego lub przełożoną, w tym co dwudziesty (5 proc.) twierdzi, że działo się to często. "Od roku 2002 praktycznie nie zmienił się odsetek zatrudnionych deklarujących doświadczanie szykan ze strony swojego szefa" - podkreśla CBOS.

Rzadsze niż ze strony przełożonych są szykany ze strony koleżanek i kolegów z pracy. Co dwunasty pracownik (8 proc.) deklaruje, że w ciągu ostatnich pięciu lat padł ofiarą tego typu zachowań ze strony swoich współpracowników.

Czytaj też: Strajk BBC w proteście przeciw zwolnieniom i szykanom

Badanych, którzy zadeklarowali, że byli szykanowani przez swoich przełożonych lub koleżanki i kolegów z pracy, ankieterzy zapytali, na czym to szykanowanie polegało. Najwięcej (43 proc.) mówiło w tym kontekście o bezzasadnej krytyce, podważaniu autorytetu i kompetencji czy też o tworzeniu złej atmosfery. "Respondenci wymieniali tu różnego rodzaju niewłaściwe zachowania, w tym poniżające traktowanie, czepianie się, nieuzasadnione pretensje, ośmieszanie, a nawet znęcanie się psychiczne" - podkreślono.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.