PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Większość małych firm uważa, że trudniej im teraz prowadzić biznes

69 proc. małych firm uważa, że warunki prowadzenia biznesu się pogorszyły. Dla 52 proc. dużych firm sytuacja nie zmieniła się znacząco i to one z największym optymizmem oceniają przyszłość - wynika z badania opublikowanego w poniedziałek przez Konfederację Lewiatan.

  • Autor: PAP/JP
  • 21 lut 2022 14:09
Większość małych firm uważa, że trudniej im teraz prowadzić biznes
69 proc. małych firm uważa, że warunki prowadzenia biznesu się pogorszyły (fot. Shutterstock)
REKLAMA

"69 proc. małych firm uważa, że warunki działalności gospodarczej pogorszyły się. Z taką oceną zgadza się 60 proc. przedsiębiorstw średnich i tylko 42 proc. dużych. Większość firm dużych (52 proc.) nie zauważyło znaczącej różnicy w prowadzeniu biznesu" - wynika z badania przedstawionego w poniedziałek, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Ogółem "65 proc. przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 33 proc. nie widzi znaczącej zmiany, a dla 2 proc. warunki się poprawiły" - podaje Lewiatan.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Badanie przeprowadzone dla Konfederacji pokazuje również, że nastroje wśród biznesmenów są zróżnicowane."53 proc. menedżerów ma negatywne nastawienie, a 40 proc. jest pozytywnie usposobiona. Przeważają nastroje niekorzystne. Dotyczy to firm małych i średnich".

Zdaniem Lewiatana optymistycznie najbliższą przyszłość oceniają duże firmy. 64 proc. spośród nich ma pozytywne nastawienie do prowadzenia biznesu w tym roku (w poprzednim badaniu ten odsetek wynosił 44 proc.). Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie, osiągnął 42 proc.

Przedsiębiorców zapytano też, co myślą o prowadzeniu firmy w 2022 r., w kontekście zmian w prawie i działań administracji.

"62 proc. przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 65 proc. małych, 59 proc. średnich i 42 proc. dużych. Tylko 25 proc. firm ma pozytywne nastawienie (42 proc. dużych, 28 proc. średnich i 23 proc. małych)" - poinformował Lewiatan.

CBM Indicator przeprowadził cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców "Indeks Biznesu" w lutym 2022r., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Większość małych firm uważa, że trudniej im teraz prowadzić biznes

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA