×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Więcej L4 pod koniec roku. Jest sposób, by ograniczyć koszty absencji pracowników

  • Autor: AW
  • 15 wrz 2017 14:43

Jak pokazują dane, koniec roku to okres obfitujący w największa liczbę zwolnień lekarskich w firmach. Można jednak skrócić czas absencji pracownika do minimum.

Więcej L4 pod koniec roku. Jest sposób, by ograniczyć koszty absencji pracowników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Liczba zwolnień lekarskich wystawianych w ostatnim kwartale roku wzrasta o 24 proc. w porównaniu z III kwartałem.

• Wzrost absencji pracowników wpływa na zwiększenie kosztów przedsiębiorstwa.

• Grupowa polisa zdrowotna pozwala pracodawcom zminimalizować liczbę i długość nieobecności pracowników z powodu choroby.

Publikowane przez ZUS dane pokazują, że w 2016 r. liczba wystawianych w IV kwartale zwolnień lekarskich wzrosła o 24 proc. w porównaniu z okresem lipiec-wrzesień i wyniosła ponad 5,2 mln dokumentów. O 10 proc. zwiększyła się również łączna suma dni absencji chorobowej. Średni czas nieobecności wyniósł z kolei 12 dni. Wśród całkowitej liczby osób przebywających w tym czasie na zwolnieniu lekarskim 55 proc. stanowiły kobiety.

Choroba ma ma bezpośredni wpływ na finanse firmy

Absencja chorobowa może mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Nie tylko w wymiarze organizacyjnym, ale również kosztowym. Dotyczy to w szczególności przedstawicieli sektora MSP, gdzie nieobecność nawet jednego pracownika może nieść za sobą spore konsekwencje dla firmy. Może zaburzyć pracę całego zespołu oraz spowodować wzrost kosztów wynikających z konieczności zatrudnienia zastępstwa lub przekazania realizacji najpilniejszych zadań podmiotom zewnętrznym.

Skala problemu wzrasta równomiernie z zakresem kompetencji i wiedzy specjalistycznej zatrudnionego. Sposobem na zminimalizowanie ilości i długości absencji chorobowej pracowników jest zapewnienie im prywatnej opieki medycznej w postaci, np. grupowej polisy zdrowotnej.

– Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez pracodawców są w znacznej mierze postrzegane jako element budowania wizerunku przyjaznego przedsiębiorstwa. Nie należy jednak zapominać, że zapewnienie pracownikom sprawnej pomocy lekarskiej ma duży wpływ na finanse firmy – wskazuje Małgorzata Jackiewicz, dyrektor sprzedaży ubezpieczeń zdrowotnych w Saltus Ubezpieczenia.

Pracownicy działów HR wskazują też, że korzystanie z niepublicznej opieki zdrowotnej skraca czas otrzymania pomocy i ma wpływ na krótszą nieobecność pracownika w firmie, co przekłada się na wysokość dodatkowych kosztów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Więcej L4 pod koniec roku. Jest sposób, by ograniczyć koszty absencji pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • yxyx 2017-09-18 20:43:24

    Chyba domyślacie się dlaczego ? Każdy chce wolne na święta, ale pracodawcy nie chcą dawać urlopu, więc ludzie biorą zwolnienie.

  • Zeghar 2017-09-17 22:05:39

    Sorry, ale żadna polisa nie pomoże, jak trafi się taki geniusz jak u mnie, co to ciągle otwiera okna. W lecie jeszcze to ujdzie, ale zimą ledwo da się wysiedzieć.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA