PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Więcej kobiet u steru to większe zyski. Sporo firm strzela sobie w stopę

  • km
  • 26 maj 2022 20:00

Co druga uczestniczka badania „Kobiety na rynku pracy 2022” przeprowadzonego przez Hays Poland na swojej drodze zawodowej spotkała się z wyzwaniami wynikającymi z danych metrykalnych takich jak płeć czy wiek pracownika. Pomimo pozytywnych zmian zachodzących na rynku pracy specjalistki nadal doświadczają nieadekwatnej oceny kompetencji, szklanego sufitu i postrzegania ich wyłącznie przez pryzmat rodzicielstwa, co spowalnia ich rozwój zawodowy.

Więcej kobiet u steru to większe zyski. Sporo firm strzela sobie w stopę
Kierowanie się stereotypami w decyzjach o zatrudnieniu i awansie to jedna z największych przeszkód na zawodowej drodze kobiet (fot. Simon Maage/Unsplash)
REKLAMA
  • Analiza 200 największych spółek z regionu CEE (Europa Środkowo-Wschodnia - red. )pokazała, że te z większą równością płci na wyższych stanowiskach miały aż o 26 proc. większe szanse na ponadprzeciętne zyski.
  • Jak wynika z tegorocznego badania „Kobiety na rynku pracy 2022”, 53 proc. kobiet i 28 proc. mężczyzn napotkało w toku kariery przeszkody wynikające z ich płci.
  • Specjalistki i menedżerki częściej od swoich kolegów doświadczają sytuacji, w których o ich szansach zawodowych decydują stereotypy, nieuświadomione uprzedzenia lub dyskryminujące praktyki.

Z ubiegłorocznego raportu McKinsey & Company („Win-win: How empowering women can benefit Central and Eastern Europe”) wynika, że zróżnicowanie pod względem płci i większy udział kobiet wśród wyższej kadry zarządzającej jest bezpośrednio skorelowany z lepszymi wynikami finansowymi firm. Analiza 200 największych spółek z regionu CEE pokazała, że te z większą równością płci na wyższych stanowiskach miały aż o 26 proc. większe szanse na ponadprzeciętne zyski.

Podobne wnioski płyną z raportu „Leading Inclusion” opublikowanym przez ACCA w styczniu 2021. Prawie dwie trzecie respondentów dostrzegało silny związek między strategią różnorodności a sukcesem organizacyjnym firmy. Dla połowy respondentów różnorodne zespoły są jednym z trzech kluczowych czynników wpływających na polepszenie procesu podejmowania decyzji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Pandemiczne doświadczenia przyspieszyły wiele procesów w firmach. W związku z tym potrzeba różnorodności w organizacjach wybiła się na pierwszy plan. Często pada pytanie, po co nam więcej kobiet w firmach i na kierowniczych stanowiskach? Odpowiedź jest prosta. Nowoczesne firmy to takie, które się szybko adaptują i potrafią myśleć „out of the box”, czyli niestandardowo. Rozwojowi takich organizacji sprzyja właśnie różnorodność, a kobiety w zespołach i strukturach zarządczych umieją tę różnorodność pobudzić - wyjaśniała w rozmowie z PulsHR.pl Agnieszka Jarosz, dyrektor zarządzająca ACCA Polska na Ukrainę i kraje bałtyckie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Więcej kobiet u steru to większe zyski. Sporo firm strzela sobie w stopę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • ankiety 2022-05-27 15:24:30

    Kobiety w anonimowych ankietach często mijają się z prawdą, a to wiadomo nie od dziś. Równie wartościowe badanie byłoby na podstawie rzutu monetą.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA