PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Więcej kobiet na stanowiskach technicznych. W Polsce to już 15 proc., ale nadal mało

  • Autor: GP
  • 30 mar 2017 15:21

Młode Polki w ostatnich latach często wybierają kształcenie techniczne. Przekonuje je płaca i zapotrzebowanie na takich fachowców. Mimo wszystko jest ich nadal zbyt mało, by wypełnić lukę kadrową w naszym kraju.

Więcej kobiet na stanowiskach technicznych. W Polsce to już 15 proc., ale nadal mało
Liczba dostępnych na rynku pracy inżynierów, informatyków i programistów (w tym kobiet) nie jest wystarczająca. (fot. unsplash.com)
REKLAMA

• Rok do roku rośnie liczba kobiet zatrudnianych na stanowiskach technicznych - np. w automatyce czy robotyce.

• Luka w tych i pokrewnych zawodach jest duża, stąd też kolejne próby przekonania do tej ścieżki kształcenia. Dobre wieści są takie, że się udaje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Kobiet w zawodach technicznych jest zauważalnie więcej niż wcześniej i pracodawcy też zaczynają to widzieć.

Jak dowodzą statystyki, którymi dzieli się People Sp. z o.o., w Polsce rośnie liczba kandydatek na stanowiska techniczne. Do niedawna stereotypowo przypisywane mężczyznom zawody m.in. w sektorze inżynierii środowiska, automatyki i robotyki, mechaniki, elektrotechniki oraz w IT teraz otwierają się na kobiety.

Około 15 proc. kandydatów rekrutowanych na stanowiska ściśle techniczne w ostatnim roku stanowią kobiety, co oznacza ponad dwukrotny wzrost tego wskaźnika w relacji rok do roku.

Rynek pracownika, który ma nie mały udział w powyższym zjawisku, coraz częściej wymusza na pracodawcach wypracowanie nowych ścieżek pozyskiwania pracowników. Nie jest wykluczone, że taki trend w branżach technicznych przełoży się na cały rynek pracy.

Luka wciąż bardzo widoczna

W latach 2015 i 2016 wynagrodzenia na niektórych, deficytowych stanowiskach wzrosły nawet o 30 proc. wobec blisko 8 proc. wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Według informacji z GUS w 2015 r. studia techniczne wybrało 68 013 studentów, z czego 33 proc., czyli 22 345 stanowiły kobiety, źródło: pixabay.com
Według informacji z GUS w 2015 r. studia techniczne wybrało 68 013 studentów, z czego 33 proc., czyli 22 345 stanowiły kobiety, źródło: pixabay.com

Do tego dochodzi ewidentna moda na kierunki techniczne. Studia informatyczne czy inżynierskie od kilku lat są najczęściej wybierane przez maturzystów, jednak wciąż liczba dostępnych inżynierów, informatyków i programistów nie jest wystarczająca, by pokryć zapotrzebowanie rynku.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Więcej kobiet na stanowiskach technicznych. W Polsce to już 15 proc., ale nadal mało

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA