PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

WHO: Przez zbyt długą pracę co roku za wcześnie umiera 745 tys. osób

  • Autor: PAP/KDS
  • 17 maj 2021 13:30

Ze zbyt długą pracą można wiązać 745 tys. przedwczesnych zgonów rocznie - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powodem śmierci przepracowanych osób są głównie udary mózgu i zawały serca.

WHO: Przez zbyt długą pracę co roku za wcześnie umiera 745 tys. osób
Powodem śmierci przepracowanych osób są głównie udary mózgu i zawały serca. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Pierwszy raport na ten temat dotyczy danych, jakie zgromadzono w 2016 r., jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. Wynika z niego, że przepracowanie w ciągu tygodnia 55 i więcej godzin o 35 proc. zwiększa ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu, a o 17 proc. - zawału serca (w porównaniu do tych osób, które pracowały średnio od 35 do 40 godzin).

Na przedwczesny zgon spowodowany zbyt długą pracą najbardziej narażeni są mężczyźni w średnim wieku oraz starsi. Wyliczono, że aż trzy czwarte zgonów związanych z nadmierną pracą zaobserwowano właśnie w tej grupie mężczyzn.

Autorzy raportu podkreślają, że do przedwczesnego zgonu nie musi dojść w tym okresie, kiedy pracujemy intensywnie. Może się to zdarzyć później, wtedy, gdy już przestaliśmy pracować nadmiernie. Wyliczyli też, że nadmierna praca odpowiedzialna jest za prawie jedną trzecią zgonów związanych z pracą zawodową.

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia, praca zdalna w czasie pandemii mogła jeszcze bardziej nasilić skutki nadmiernej pracy. "Z naszych obserwacji wynika, że czasie narodowego lockdownu liczba przepracowanych godzin średnio wzrosła o 10 proc." - twierdzi ekspert WHO Frank Pega.

Jego zdaniem skrócenie dnia pracy jest korzystne dla zdrowia pracowników, ale może nawet się przyczynić do wzrostu wydajności pracy. "To naprawdę dobre posunięcie, by nie wydłużać pracy w czasie kryzysu gospodarczego" - dodaje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: WHO: Przez zbyt długą pracę co roku za wcześnie umiera 745 tys. osób

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Genowefa 2021-05-18 13:58:57

    Dzisiaj byłem na rozmowie o pracę pracodawca że Świdnicy dolnośląskie zobaczył że u poprzedniego pracodawcy byłem na zwolnieniu lekarskim ponad rok z przerwami pierwszy raz od 20 lat i stwierdził że woli przyjąć do pracy pijącego alkoholika , nawet jeśli mu się zdarzy napić w pracy lub przyjść na kacu do pracy niż kogoś kto był na zwolnieniu lekarskim brawo pracodawcy w Polsce i brawo rząd ładny przykład dajecie ludziom dlatego wyjeżdżają za granicę i dlatego że płace za małe są a nie dlatego że mieszkań dla Polaków nie ma panie śmieszny premierze

  • GLeon 2021-05-17 20:43:14

    Heheheh, Hamerykę odkryli! W tym polskim bantustanie proste prawdy zawsze odkrywa się na końcu! Moja żona pracuje bez przerwy, zaraz jak przeszła na emeryturę, ja dziewięć laty bez urlopu ze średnią z miesiąca 228 godzin pracy! Kto nam wyliczy ule jeszcze pociągniemy

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA