Historia uczy, że z każdego kryzysu wyprowadzają nas nie tyle działania rządów, co organiczne działanie obywateli. To my obywatele i przedsiębiorcy musimy wziąć na swoje barki walkę z epidemią. Z najniższymi kosztami społecznymi i gospodarczymi wiąże się odpowiedzialne postępowanie każdego z nas - pisze Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

- W czwartek (8 października) padł kolejny rekord liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa.
- Resort zdrowia podał, że zakażenie wykryto u kolejnych 4280 osób. Liczba chorych rośnie systematycznie od kilkunastu dni.
- W związku z tym Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wystosował apel, w którym prosi o odpowiedzialne zachowanie przedsiębiorców, obywatel i rządu.
Jak podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia, badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 4280 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 76 chorych. Łącznie od początku epidemii chorobę wykryto u 111 599 osób, zmarło 2867 z nich, wyzdrowiało 76 490 chorych.
W środę zanotowano 3003 nowych przypadków choroby i 75 zgonów. We wtorek stwierdzono zakażenie u 2236 osób i śmierć 58 chorych. W poniedziałek było to odpowiednio - 2006 i 29, w niedzielę 1934 i 26, a w sobotę 2367 zachorowań i 34 zgony.
- W minionych dniach znacząco wzrasta liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce. Liczba zajętych respiratorów stale rośnie. Przy utrzymaniu dynamiki przyrostu zakażeń z pierwszego tygodnia października, w przeciągu najbliższych tygodni mogą zostać zajęte wszystkie respiratory jakimi dysponuje polska służba zdrowia. ZPP zauważa w tym momencie, że polska służba zdrowia jest od lat na niezadowalającym poziomie świadczonych usług. Problemy w polskiej służbie zdrowia na przestrzeni lat nie były adresowane, do dziś występuje jej niedoinwestowanie, a kolejne rządy nie podejmowały odważnych reform. Dziś jednak musimy się skupić na powstrzymaniu wzrostu liczby zakażeń - pisze ZPP.
Związek dodaje też, że po wiosennym lockdownie, polskiej gospodarki oraz społeczeństwa nie stać na poniesienie kolejnego wysokiego kosztu społecznego oraz ekonomicznego na skutek wprowadzania drastycznych ograniczeń i kolejnych, nawet lokalnych lockdownów.


KOMENTARZE (0)