×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wartościowanie stanowisk. W czasie kryzysu bardzo przydatny mechanizm

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 29 paź 2020 12:00

W czasie kryzysu optymalizacja wydatków nabiera zupełnie innego znaczenia. Co zrobić, by sprawdzić, czy nasza firma nie wydaje pieniędzy na marne? Warto skorzystać mechanizmu, jakim jest wartościowanie stanowisk.

Wartościowanie stanowisk. W czasie kryzysu bardzo przydatny mechanizm
Dzięki wartościowaniu stanowisk firmy mogą usystematyzować całą politykę zarządzania zasobami ludzkimi. (Fot. shutterstock)
REKLAMA
 • Eksperci Grupy Pracuj w jubileuszowym, 10. wydaniu Kompendium HR 2020 poruszyli temat wartościowania stanowisk.
 • Jak tłumaczą, jest to świadome ustalenie wewnętrznej hierarchii stanowisk w organizacji z uwzględnieniem jej potrzeb i uwarunkowań rynkowych.
 • Dzięki niemu firmy mogą usystematyzować całą politykę zarządzania zasobami ludzkimi.

- W czasach prosperity i idącym za tym często szybkim wzrostem poziomów wynagrodzeń na rynku, wartościowanie stanowisk pomaga urynkowić ich poziom, pozyskiwać najlepszych do pracy i wypełniać wakaty. W czasach kryzysu, kiedy często jesteśmy zmuszeni do redefinicji biznesów i weryfikacji wartości pracy, pomaga optymalizować koszty wynagrodzeń - czytamy w raporcie Grupy Pracuj.

Na czym polega ten mechanizm? Jak tłumaczą Joanna Szybisz, wieloletni dyrektor HR w dużych międzynarodowych organizacjach, obecnie konsultant Trenkwalder Polska oraz Ewelina Glińska-Kołodziej, dyrektor operacyjny Trenkwalder Polska, wartościowanie stanowisk sprowadza się do rzetelnego i właściwego ustawienia rankingu stanowisk i siatek płac wewnątrz organizacji oraz skonfrontowania tego z danymi z rynku pracy.

Czytaj więcej: Rekrutacja online. Czy wolno nagrywać kandydata?

- Proces polega na ocenie wartości stanowisk dla organizacji. Przy użyciu określonych metod precyzuje się wymogi kompetencyjne na poszczególne stanowiska, ustala się także ich oddziaływanie na realizację celów firmy. Wartościowanie stanowisk daje nam podstawy do ustalenia wewnętrznych zależności pomiędzy stanowiskami i stworzenia struktury wynagrodzeń, która by je odzwierciedlała. Jest niezbędnym etapem procesu budowania systemu wynagradzania i punktem wyjścia do określenia spójnych płac zasadniczych - tłumaczą w raporcie ekspertki.

Jak dodają, wartościowanie odgrywa podwójną rolę. Pozwala w jasny sposób przedstawić wartości i cele, które chce osiągnąć organizacja przy wykorzystaniu pracowników o określonych kompetencjach. Zaś w połączeniu z założeniami zarządzania zasobami ludzkimi, może pomóc w optymalizacji kosztów związanych z zatrudnieniem. Bowiem wyniki procesu wartościowania mogą być wykorzystane do ustalenia podziału na kategorie zaszeregowania oraz do siatek płac, a następnie do zbudowania spójnej w całej organizacji nowej polityki wynagradzania, bądź weryfikacji obecnie obowiązującej i wdrożenia ewentualnych korekt.

Sześć kroków

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Wartościowanie stanowisk. W czasie kryzysu bardzo przydatny mechanizm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zeghar 2020-10-29 23:34:26

  Wbrew pozorom sytuacja, gdzie specjalistów jest mniej niż menedżerów, jest dość częsta.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA