Walka z nałogiem w biurze to dla wielu palaczy jedyna szansa

- Większość palących pracowników chce przestać palić a odpowiedzialny pracodawca powinien im w tym pomóc - mówi Michał Lach prezes zarządu Kliniki i Ośrodka Badań nad Nikotynizmem Free Forever.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Walka z nałogiem w biurze to dla wielu palaczy jedyna szansa

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

17 wrz 2014 12:32


Problem palenia papierosów w miejscu pracy był dotychczas bardzo często bagatelizowany przez polskich pracodawców, którzy wychodzili z założenia, że pracownicy palą, bo lubią i chcą. Tymczasem według badań przeprowadzonych w lipcu b.r. przez Klinikę i Ośrodek Badań nad Nikotynizmem Free Forever 57 proc. ankietowanych palących pracowników korporacji uważa nikotynę za narkotyk.  

Czytaj też: Pracodawcy tracą na palaczach aż 33 mln zł dziennie

68 proc. chciałoby wyjść z pułapki nikotynowej w najbliższej przyszłości, kolejne 20 proc. decyzję odwleka w czasie (w przedziale wiekowym 31 – 35 motywacja jest najwyższa, aż 75 proc. deklaruje chęć rzucenia palenia). Mimo chęci zerwania z nałogiem nadal tkwią w szponach narkotykowego ciągu, nie zdając sobie sprawy z mechanizmów, rządzących ich uzależnieniem. Tkwią w nim nie dlatego, że chcą lecz dlatego, że muszą.

- Nikotyna to silnie uzależniający psychicznie i fizycznie narkotyk oraz silna neurotoksyna, dodawana np. do środków owadobójczych. Jedynie 57 proc. ogółu badanych przez nas pracowników jest tego świadoma - zaznacza Piotr Jagiełło, instruktor terapii uzależnień, terapeuta metody behawioralno-poznawczej Free Forever.

Czytaj też: Koniec z wakacjami na dymku. Pracodawcy wydają wojnę palaczom

- Od lat prowadzone przez naukowców badania wskazują jednoznacznie, że uzależnienie od nikotyny to nie tylko destrukcja płuc, ale również psychiki. Palenie upośledza zdolności intelektualne palacza i wpływa na zaburzenia koncentracji, co jest nie bez znaczenia w przypadku pracowników umysłowych - dodaje Jagiełło.

Badania europejskich ośrodków naukowych jednoznacznie potwierdzają iż najbardziej efektywnym sposobem w walce z uzależnieniem od nikotyny osiągającym blisko 60 proc. skuteczność są grupowe terapie antynikotynowe metodą behawioralno-poznawczą organizowane w środowisku pracowniczym. Deklaracja złożona przed współpracownikami jest dużo bardziej wiążąca niż złożona po cichu przed samym sobą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

HRowa 2014-09-18 10:33:46

Zawsze czułam, że palacze woleli by nie palić. Inaczej nie próbowali by co chwila rzucać. Robię dla swoich taką terapię!