PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Walka o władzę i wpływy ogranicza liderów. Ale nie tylko to

  • Justyna Koc
    jk
  • 24 mar 2017 11:48

Pokonywanie barier to stały element rozwoju zawodowego prezesów, dyrektorów czy kierowników. Z badań naukowców z Akademii Leona Koźmińskiego wynika, że najtrudniejsze są przeszkody polityczne.

Walka o władzę i wpływy ogranicza liderów. Ale nie tylko to
Skuteczny przywódca potrzebuje pięciu kompetencji. Chodzi o cechy wizjonerskie, mobilizacyjne, autorefleksyjne, wartościotwórcze i antycypacyjne. (Fot. Fotolia)
REKLAMA

Wyniki badania Akademii Leona Koźmińskiego pokazały, że to, co sprawia najwięcej trudności liderom to pokonywanie ograniczeń politycznych.

Polityczne, czyli jaki?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- “Polityczne” nie oznacza tu wyłącznie państwowego przełożenia na funkcjonowanie firm – zaznacza prof. Andrzej Koźmiński, pomysłodawca badania i autor książki „Ograniczone przywództwo. Studium empiryczne”. – To ograniczenia spowodowane układami wewnętrznymi i zewnętrznymi, które powstają w efekcie walki o władzę i wpływy – wyjaśnia naukowiec.

- W tej kategorii umieściliśmy też mgliste zasady regulujące ścieżki kariery. Problem “polityczny” oznacza również niechęć kluczowych osób w organizacji do wprowadzania zmian – dodaje dr Anna Baczyńska, psycholog, koordynatorka projektu.

Jak sobie radzić z tego typu ograniczeniami w rozwoju zawodowym prezesów, dyrektorów czy kierowników? – Menedżerowie powinni skrupulatnie obserwować sytuację w swoich przedsiębiorstwach – radzi dr Paweł Korzyński, współautor badania.

– Dobrze jest zarządzać przez “krążenie po firmie” i przez “otwarte drzwi”. Warto łączyć pracowników wokół wspólnych celów, ale też delegować ich z jednych działów do innych, które potrzebują akurat dodatkowych sił. W przezwyciężaniu barier “politycznych” pomaga również wspieranie kluczowych osób w korporacjach. Należy stale szukać “liderów zmiany”, czyli osób, które pomogą wdrożyć w firmie nowe rozwiązania – wylicza dr Korzyński.

Ograniczenia polityczne to nie jedyna bariera, z którą muszą się mierzyć menedżerowie. Badania naukowców z Akademii Leona Koźmińskiego pozwoliły wyodrębnić także przeszkody etyczne, kulturowe, emocjonalne, motywacyjne, poznawcze i kompetencyjne. Wszystkie zostały uwzględnione w teście diagnozującym ograniczenia w których funkcjonują liderzy, który można wypełnić bezpłatnie na stronie Akademii.

Przywódca czy menedżer?

Uczeni rozgraniczyli także rolę przywódcy oraz menedżera. – Nasze badania pokazały, że menedżer potrafi technicznie organizować pracę podwładnych. Z kolei przywódca musi mieć wizję wykraczającą poza teraźniejszość i potrafić rozpalać w pracownikach chęć jej realizacji – wyjaśnia dr Baczyńska.

Naukowcy przeanalizowali również wpływ osobistych cech lidera na organizację. Badanie pokazało, że skuteczny przywódca potrzebuje pięciu kompetencji. Chodzi o cechy wizjonerskie, mobilizacyjne, autorefleksyjne, wartościotwórcze i antycypacyjne.

*Badanie było prowadzone od marca do czerwca 2016 roku za pomocą ankiety internetowej wśród 600 menedżerów i pracowników. Autorami są dr Anna Baczyńska, dr Paweł Korzyński i prof. Andrzej K. Koźmiński z Akademii Leona Koźmińskiego. Badanie sfinansowało Narodowe Centrum Nauki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Walka o władzę i wpływy ogranicza liderów. Ale nie tylko to

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA