Waldemar Sokołowski: Przekonanie, że przedsiębiorcy są nieuczciwi i wykorzystują pracowników to stereotyp

- Stereotypem jest opinia, że u przedsiębiorcy się nie dorobisz, jeśli pracownicy w to wierzą, to zawsze będą niezadowoleni. Dlatego firmy przede wszystkim zawsze muszą postępować uczciwie! Tak, by nikt nie mógł zarzucić im braku wiarygodności i rzetelności - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Programu Rzetelna Firma.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Waldemar Sokołowski: Przekonanie, że przedsiębiorcy są nieuczciwi i wykorzystują pracowników to stereotyp

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)

wnp.pl

1 kwi 2015 11:56


Jak Polacy postrzegają przedsiębiorców?

- Przede wszystkim należy powiedzieć, że Polacy doceniają polskich przedsiębiorców. Dostrzegają, że to nie rząd daje im pracę i finansuje funkcjonowanie wielu sfer życia publicznego, ale właśnie prywatni przedsiębiorcy. Na rynek pracy wchodzi pokolenie nastawione na sukces i indywidualizm, dla których ludzie przedsiębiorczy, którzy odnieśli sukces są wzorami do naśladowania. Nie sposób jednak nie zauważyć, że mimo poprawy wizerunku poprawił, wciąż widnieją na nim rysy. Doceniamy ludzi biznesu, ale wątpimy w ich uczciwość i konkurencyjność.

Takich sprzeczności jest więcej. Przykładowo cenimy przedsiębiorców za to, że dają nam pracę, ale przyznajemy, że płacą za mało. Z raport opublikowanego przez Rzetelną Firmę w lutym 2015 jawi się wizerunek przedsiębiorcy pełnego sprzeczności. Z czego to wynika Pana zdaniem?

- Trzy czwarte Polaków docenia rodzimych przedsiębiorców za to, że to dzięki nim tworzone są miejsca pracy. Ale równocześnie, aż 81 proc. z nas uważa, że pensje w polskich firmach są za niskie. Wagę przedsiębiorców w finansowaniu służby zdrowia, policji, wojska i inwestycji drogowych dostrzega 74 proc., ale zaraz potem 62 proc. przyznaje, że biznesmeni starają się oszukać system, by płacić niższe podatki. Te przekonania o tym, że przedsiębiorcy są nieuczciwi i wykorzystują swoich pracowników biorą się głównie ze stereotypów, ale także polskiej nieufności wobec ludzi sukcesu i podświadomego łączenia bogactwa z nieuczciwością. Wielu wierzy, że "Pierwszy milion trzeba ukraść".

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.