×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wakacje kredytowe nie dla wszystkich. Ponad 3 mln samozatrudnionych mogą obejść się smakiem

 • KDS
 • 23 cze 2022 16:51

Od 1 sierpnia osoby, które spłacają kredyt mieszkaniowy, będą mogły skorzystać z wakacji kredytowych. Nad ostateczną wersją przepisów pracuje właśnie Senat. Wszystko wskazuje jednak na to, że spora grupa kredytobiorców zostanie pozbawiona prawa do wakacji od kredytu. Mowa tu o samozatrudnionych, których w Polsce jest ponad 3 mln.

Wakacje kredytowe nie dla wszystkich. Ponad 3 mln samozatrudnionych mogą obejść się smakiem
Osoby, które zaciągnęły kredyt na zakup mieszkania w złotówkach, będą mogły odroczyć spłatę łącznie ośmiu rat kredytu w 2022 i 2023 roku (Fot. Pixabay)
REKLAMA

Jak informuje portal prawo.pl, w ustawie pomocowej, której znalazły się zapisy o pomocy dla kredytobiorców, jest mowa o tym, że bank zawiesza spłatę na wniosek konsumenta. Jak tłumaczy wiceprezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek, osoby, które zaciągnęły kredyt na firmę jako samozatrudnieni i swoje raty wrzucają w koszty, mogą zostać pozbawione możliwości skorzystania z wakacji od spłaty. Jego zdaniem nie są oni konsumentami, tylko przedsiębiorcami, tym samym wakacje kredytowe ich nie obejmują. 

Wykluczona może zostać całkiem spora grupa ludzi, bowiem jak podaje GUS, w Polsce jest ponad 3 miliony firm zarejestrowanych jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Wiceprezes ZBP jest zdania, że banki będą odrzucać wnioski o wakacje kredytowe złożone przez osoby samozatrudnione, jeśli zawarły one z bankiem umowę jako firma. Z ulgi od spłaty kredytu będą mogli skorzystać jedynie ci samozatrudnieni, którzy wzięli kredyt jako osoba fizyczna, a w lokalu mieszkają i wykorzystują go do celów prywatnych, a nie zawodowych.

Czytaj więcej: Polacy chcą wakacji kredytowych tylko dla gorzej sytuowanych rodaków

Jednak - jak podkreśla prawo.pl - nie wszyscy zgadzają się z opinią ZBP. Zdaniem  radcy prawnego Tomasza Koniecznego wakacje kredytowe będą przysługiwały również samozatrudnionemu, który kupił mieszkanie na firmę.  Przepisy w  tym zakresie nie są jednak do precyzyjne. 

Jak wyjaśnia Konieczny, w kodeksie cywilnym zapisano, że konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Jak wyjaśnia radca prawny, zapis ten oznacza, że z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać osoby, które wprawdzie są przedsiębiorcami, ale kredytowały zakup mieszkania lub budowę domu, by w danym mieszkaniu czy domu zamieszkać.

To, czy umowę z bankiem zawarły jako firma, czy jako osoba prywatna, nie ma tu znaczenia. Ważne jest to, w jaki sposób wykorzystuje mieszkanie.

Wakacje kredytowe mają być pomocą dla kredytobiorców w spłaceniu kredytu z powodu podwyżek stóp procentowych oraz inflacji. Jego zapisy przegłosował Sejm. Teraz projektem zajmie się Senat, a najbliższe posiedzenie izby zaplanowane jest na 29 i 30 czerwca.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Wakacje kredytowe nie dla wszystkich. Ponad 3 mln samozatrudnionych mogą obejść się smakiem
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Adikos 2022-06-25 06:10:52

  Clickbyte...kto samozatrudniony bierze mieszkanie na firmę?

 • RAA 2022-06-24 22:33:43

  Ile jest takich kredytów? Podejrzewam, że nawet nie promil wszystkich umów.

 • Marcin 2022-06-24 09:50:02

  Kto pisal ten artykul? Moze i samozatrudnionych jest 3mln ale ile osob bralo kredyt na firme? moze 1 na tysiac z tych 3mln.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA