Od 1 lipca lekarze specjaliści, którzy zadeklarują, że nie będą pracować poza macierzystym miejscem zatrudniania, otrzymają podwyżki - mają zarabiać nie mniej niż 6750 zł brutto. Dla dyrekcji placówek, w których te osoby dotychczas dorabiały, skutkować to będzie kłopotem z ułożeniem wakacyjnego grafika pracy.
- PTWP - RynekZdrowia.pl
- •20 cze 2018 6:38

- Sytuacja kadrowa placówek jest różna. Są szpitale, gdzie zabezpieczenie kadrowe nie jest problemem, bo w oddziale pracuje 6 i więcej lekarzy i każdy jest w stanie dyżurować. Ale są też oddziały, które mają 4-5 lekarzy. Wtedy, żeby zabezpieczyć dyżury, muszą posiłkować się lekarzami z innych placówek - tłumaczy dla portalu RynekZdrowia.pl dr Grzegorz Mazur, ordynator Oddziału Otorynolaryngologicznego w Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie.
Jego zdaniem w najgorszej sytuacji znajdą się placówki powiatowe położone w pobliżu dużych miast. W nich najczęściej biorą dyżury specjaliści.
- Jeśli lekarz pracuje np. w klinice internistycznej w dużym ośrodku, to nie będzie mógł brać dyżurów w pobliskich szpitalach powiatowych. To może być dramat dla tych lecznic, ponieważ nie będą miały zabezpieczania całodobowego. Trzeba będzie albo likwidować szpitale albo łączyć oddziały - przewiduje Grzegorz Mazur i dodaje, że na domiar złego wszystko rozegra się w okresie urlopowym.
- Okres urlopowy będzie testem dla placówek, czy są w stanie funkcjonować przy tak ograniczonych zasobach kadrowych. Nie wiem, czy MZ wprowadzając wymóg składania oświadczeń o niepodejmowaniu pracy w innej placówce, wzięło pod uwagę to, że zmiany zasad zatrudnienia mają nastąpić w wakacje - zauważa dr Mazur.


Redakcja poleca
-
Zarządzanie
Rząd zgodził się o poszerzenie tarczy branżowej o kolejne biznesyWsparcie w ramach tzw. tarczy branżowej zostanie rozszerzone na kolejnych sześć kodów PKD i dotyczyć będzie m.in. hoteli, w tym turystycznych obiektów noclegowych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania - poinformował we wtorek resort rozwoju pracy i technologii.
-
-
-
KOMENTARZE (0)