PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W tym regionie wzrasta liczba płatników składek ZUS

  • Autor: PAP/KDS
  • 18 wrz 2022 8:18

Pandemia i wojna za wschodnią granicą nie miała wpływu na liczbę podmiotów opłacających składki ubezpieczeniowe w regionie opolskim. Jak powiedział Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, liczba płatników systematycznie rośnie.

W tym regionie wzrasta liczba płatników składek ZUS
Liczba płacących składki na terenie województwa opolskiego systematycznie rośnie od kilku lat (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
REKLAMA

Według ostatnich danych opolskiego ZUS, na ostatni dzień czerwca w województwie opolskim było 58 721 aktywnych płatników składek (przedsiębiorców, firm i prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą), którzy wpłacili do ZUS w pierwszym półroczu 3,425 miliarda złotych. Na terenie województwa w ZUS ubezpieczonych jest 26 273 cudzoziemców, a 418 posiadaczy innego, niż polskie obywatelstwa, prowadzi własną działalność gospodarczą.

Jak wylicza Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS, liczba płacących składki na terenie województwa systematycznie rośnie od kilku lat - i to pomimo rosnących problemów demograficznych regionu, związanych m.in. z rosnącą liczbą osób w wieku poprodukcyjnym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Cofnęliśmy się o 30 lat. Długo będziemy to nadrabiać

"Patrząc na problem historycznie, to w 2011 roku składki na terenie województwa opolskiego przekazywało niecałe 50 tysięcy płatników. W 2016 roku mieliśmy ich około 52 tysięcy, a w połowie 2021 roku 57,5 tysiąca. Biorąc pod uwagę obecną liczbę - 58,7 tysiąca płatników - można stwierdzić, że pandemia i kryzys związany z wojną na Ukrainie nie ma negatywnego wpływu na liczbę płatników zasilających system ubezpieczeń społecznych w regionie" - podkreśla Szczurek.

O dobrej sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zapewnia także centrala ZUS. Według jej danych z końca lipca 2022 roku, liczba płatników składek i ubezpieczonych - w tym cudzoziemców - cały czas rośnie i jest znacznie wyższa, niż przed wybuchem epidemii. W lipcu było 2,63 mln płatników składek, czyli o 146 tys. więcej, niż w lutym 2020 r. Z kolei osób ubezpieczonych było w lipcu 15,85 mln. Oznacza to wzrost w stosunku do lutego 2020 r. o 368 tys. osób. Liczba cudzoziemców objętych ubezpieczeniem emerytalnym wyniosła w lipcu 1,02 mln, czyli więcej o 355 tys. osób w porównaniu do lutego 2020 r.

Czytaj więcej: Będą dwie dodatkowe przerwy w pracy. Nowe przepisy

Największą pozycją przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych były składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota według przypisu za styczeń-czerwiec tego roku wyniosła 130,1 mld zł i była o 12,9 proc. wyższa od kwoty w analogicznym okresie 2021 r. Wpływy składek wyniosły 126,2 mld zł i były o 13,2 proc. wyższe niż w pierwszym półroczu 2021 r.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W tym regionie wzrasta liczba płatników składek ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA