W tym mieście 85 proc. firm zatrudnia lub rozważa zatrudnianie obcokrajowców

Średnia pensja, jaką skłonni są płacić imigrantom polscy przedsiębiorcy - wg firm - to ok. 2,4 tys. zł brutto. Gdzie chcą ich zatrudniać?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W tym mieście 85 proc. firm zatrudnia lub rozważa zatrudnianie obcokrajowców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 maj 2015 19:28


Badania na przełomie 2014 i 2015 roku na grupie 263 przedsiębiorców z Opola przeprowadziła dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Przeprowadzono je zarówno w firmach, które zatrudniają już cudzoziemców, jak również w tych, które do tej pory ich nie zatrudniały.

Miało ono na celu, jak wyjaśniała Kubiciel-Lodzińska, sprawdzenie czy w regionie, w którym według prognoz najmocniej odczuwalny będzie w kolejnych latach spadek ludności - a więc i pracowników - wśród przedsiębiorców jest zainteresowanie zatrudnianiem zagranicznej siły roboczej.

Czytaj też: Polska bez obcokrajowców się nie obejdzie. Musimy otworzyć się na imigrantów

Z badań Kubiciel-Lodzińskiej wynika, że imigrant zarobkowy kojarzy się opolskim przedsiębiorcom przede wszystkim z osobą pochodzącą ze Wschodu. Pracodawcy z Opolszczyzny byliby skłonni zatrudnić takiego pracownika głównie w zawodach robotniczych.

- To pokazuje, że na Opolszczyźnie dominuje zapotrzebowanie na pracowników fizycznych mających konkretne kwalifikacje - np. budowlańców, lub gotowych pracować w zawodach z punktu widzenia Opolan nieatrakcyjnych, np. przy produkcji taśmowej - wyjaśniła autorka badań.

Jak dodała, według przeprowadzonych ankiet niecałe 20 proc. badanych firm z opolskiego rozważa zatrudnienie lub już zatrudniło obcokrajowców na stanowiskach wymagających wyższych kwalifikacji.

Czytaj też: Polacy chętniej zatrudniają obcokrajowców. Wśród nich najwięcej jest Ukraińców

- Takich odpowiedzi udzieliły głównie firmy z kapitałem zagranicznym, w których cudzoziemcy pełnili funkcje kierownicze lub firmy silnie kooperujące na zagranicznych rynkach, w których obcokrajowcy odpowiedzialni byli za nawiązywanie kontaktów handlowych - tłumaczyła ekspertka z Politechniki Opolskiej.

Według jej badań ponad jedna trzecia firm skłonna byłaby pomóc obcokrajowcom w znalezieniu mieszkania. Średnia płaca, jaką opolscy przedsiębiorcy biorący udział w badaniu gotowi byliby zaoferować obcokrajowcom to ok. 2,4 tys. zł brutto.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Anna 2015-05-11 22:04:28

właśnie dlatego warto się uczyć języków! szkolajezykowawsl.pl/