- Ponad 28 proc. Polaków odczuwa stres w pracy kilka razy w tygodniu, a co czwarty zatrudniony stresuje się codziennie.
- Stres jest jedną z barier, która uniemożliwia efektywniejszą pracę, a nieprawidłowy balans między życiem prywatnym a zawodowym odczuwa więcej kobiet niż mężczyzn.
- Pracodawcy powinni dbać o równowagę psychiczną swoich pracowników i zapewnić im odpowiedni balans między odpoczynkiem a wykonywaniem obowiązków - podkreśla Anna Barbachowska, HR Business Partner z firmy ADP Polska.
Stres ma nie tylko wpływ na naszą kondycję psychiczną, ale często też utrudnia pracę. Wyniki raportu ADP „Workforce View in Europe 2019 r.” wskazują, że ponad 28 proc. naszych rodaków odczuwa stres w pracy kilka razy w tygodniu, a co czwarty zatrudniony stresuje się codziennie. To daje nam niechlubną, ostatnią pozycję w Europie.
Branża finansowa i medyczna najbardziej stresogenna
Najbardziej zestresowanymi pracownikami w Polsce są ci zatrudnieni w branży finansowej i medycznej - aż 38 proc. zatrudnionych przyznaje, że odczuwa codzienny stres. Najmniej zestresowani są pracownicy związani z IT („tylko” 11 proc. przyznaje się do codziennego stresu) oraz sektorem turystyka i transport (13 proc.) - wynika z raportu.
Czytaj też: Stres wyjątkowo groźny. Zmniejsza wydajność, prowadzi do wypadków
- Powszechność stresu w pracy wynika z wielu czynników. Jednym z nich mogą być trudne kontakty z wymagającym pracodawcą lub klientem. Nie bez znaczenia jest także praca pod presją czasu lub z dużą odpowiedzialnością - mówi Anna Barbachowska, HR Business Partner z firmy ADP Polska.
- Pracodawcy powinni natomiast rozpatrywać i analizować czynniki stresogenne wśród swoich podwładnych bardzo indywidualnie. Wiele zależy od wrażliwości emocjonalnej danej osoby. Niektórzy mają wyższy próg stresu i denerwują się w sytuacjach, które na innych ludzi w ogóle nie wpływają - dodaje.
Zestresowany pracownik to mało produktywny pracownik
Stres jest też wymieniany jako jedna z barier uniemożliwiających efektywną pracę. Jak wynika z raportu niemal 11 proc. zatrudnionych podaje go, jako barierę większej produktywności. Co ciekawe, najczęściej przyznają to młodzi pracownicy poniżej 24. roku życia (ponad 21 proc.), a najmniej - najstarsi 55+ (zaledwie 5 proc.).
Z kolei jako najczęstsze źródło demotywacji w pracy pracownicy podają brak równowagi między życiem zawodowym i osobistym, z czego przewagę w tej grupie stanowią kobiety - 15 proc. z nich uważa, że odpowiedni balans między ich życiem prywatnym i pracą jest naruszony. Polki dużo częściej odczuwają też stres - do codziennego jego odczuwania przyznaje się aż 28 proc. ankietowanych, podczas gdy w przypadków mężczyzn odsetek ten jest o 7 p.p. niższy - czytamy w badaniu.
Czytaj też: Stres niszczy efektywność pracowników. Jak go niwelować?
Jak podkreśla Anna Barbachowska, taka sytuacja może mieć negatywny wpływ na działalność firmy.
- Stres czasami potrafi pozytywnie wpłynąć na produktywność pracownika, ponieważ działa mobilizująco i pomaga przy wypełnianiu obowiązków w krótkim czasie. Jednak po długim czasie regularnego doświadczania stresu w pracy produktywność spada, pojawia się chroniczne przemęczenie, co w rezultacie może doprowadzić do wypalenia zawodowego oraz depresji - mówi Barbachowska.
- Dlatego pracodawcy powinni dbać o równowagę psychiczną swoich pracowników i zapewnić im odpowiedni balans między odpoczynkiem a wykonywaniem obowiązków - podkreśla.
Stres jest wymieniany jako jedna z barier uniemożliwiających efektywną pracę (fot. Shutterstock)
Podobnego zdania jest Paweł Pawlik, kierownik działu BHP w DHL Parcel.
- Przełożeni powinni zwracać szczególną uwagę na objawy typu: chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją, rozdrażnienie i spróbować ustalić ich źródło - mówi Paweł Pawlik, kierownik działu BHP w DHL Parcel.
Potwierdza on, że już sam stres może przyczyniać się do wzrostu liczby wypadków lub mieć realny wpływ na ich przebieg; potęguje bowiem rozkojarzenie i wydłuża czas reakcji.
Stres powoduje również wypalenie zawodowe.
- Długie godziny pracy, napięte terminy oraz wciąż rosnące wymagania sprawiają, że czujemy się zmęczeni, wyczerpani i przytłoczeni, a kiedy stres przekracza naszą zdolność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, przestaje być pomocny i zaczyna powodować szkody, zarówno dla naszego umysłu, ciała, jak również satysfakcji z wykonywanej pracy - komentuje Ewa Polanowska, associate consultant HRK Financial Markets.
Polacy najbardziej zestresowani. Co może pomóc?
Porównując wyniki badań ADP z innymi krajami, sytuacja polskich pracowników rysuje się w ciemnych barwach. Jesteśmy bowiem na szarym końcu europejskiej stawki pod kątem odczuwania codziennego stresu, odbiegając od średniej europejskiej o 8 p.p. Przed nami w rankingu plasują się tylko Niemcy, wyprzedzając nas jednak o 5 p.p. Najlepiej w rankingu wypada Holandia, w której aż 22 proc. pracowników nie doświadcza stresu wcale, natomiast codzienny stres odczuwa zaledwie 8 proc. pracowników.
Według raportu stworzonego przez firmę Prezentmarzeń.com "Polacy a stres w pracy i w życiu" ukojeniem nerwów dla 41 proc. respondentów jest uprawianie sportu. Nerwowe sytuacje odreagowujemy uprawiając sport - jak twierdzi 41 proc. zapytanych Polaków i pijąc więcej kawy - 29 proc. odpowiedzi. Co trzeci ankietowany potwierdza, że standardowe aktywności fizyczne jak: bieganie, jazda na rowerze, fitness czy pływanie, pozwalają na skuteczne odreagowanie stresu. Według 19 proc. dobrym sposobem są także ćwiczenia relaksacyjne.
Czytaj też: Zestresowany jak polski pracownik. Co może pomóc?
Spośród 1149 zapytanych Polaków, dla 14 proc. antidotum na stres są niestandardowe rozrywki, na przykład: lot w tunelu aerodynamicznym czy wizyta na strzelnicy. Jak twierdzi 11 proc. respondentów, także sporty ekstremalne mogą pomóc rozładować negatywne emocje i dać zastrzyk pozytywnej adrenaliny. Co trzeci zapytany Polak uważa, że pomóc w redukcji stresu pomoże przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Dla 29 proc. jest to aktywny wypoczynek i sport, a dla 21 proc. wsparcie bliskich oraz posiadanie pasji - jak twierdzi 15 proc. respondentów - wynika z raportu "Polacy a stres w pracy i w życiu".
- W dzisiejszych czasach stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Wieczny pośpiech, nadmiar obowiązków, niestety sprzyjają towarzyszącemu nam codziennie napięciu. Dlatego tak istotny jest wypoczynek oraz naładowanie akumulatorów do kolejnych zadań - komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.com
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (2)