×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W tych zawodach ludzie są najbardziej zestresowani. Pracodawca na tym traci

Najbardziej zestresowanymi pracownikami w Polsce są zatrudnieni w branży finansowej i medycznej - aż 38 proc. zatrudnionych przyznaje, że odczuwa codzienny stres. Najmniej stresują się z kolei pracownicy sektora IT. Co dziesiąty z nich przyznaje, że nigdy nie odczuwa tego stanu w swojej pracy - wynika raportu ADP "Workforce View in Europe 2019".

W tych zawodach ludzie są najbardziej zestresowani. Pracodawca na tym traci
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Ponad 28 proc. Polaków odczuwa stres w pracy kilka razy w tygodniu, a co czwarty zatrudniony stresuje się codziennie.
  • Stres jest jedną z barier, która uniemożliwia efektywniejszą pracę, a nieprawidłowy balans między życiem prywatnym a zawodowym odczuwa więcej kobiet niż mężczyzn.
  • Pracodawcy powinni dbać o równowagę psychiczną swoich pracowników i zapewnić im odpowiedni balans między odpoczynkiem a wykonywaniem obowiązków - podkreśla Anna Barbachowska, HR Business Partner z firmy ADP Polska.

Stres ma nie tylko wpływ na naszą kondycję psychiczną, ale często też utrudnia pracę. Wyniki raportu ADP „Workforce View in Europe 2019 r.” wskazują, że ponad 28 proc. naszych rodaków odczuwa stres w pracy kilka razy w tygodniu, a co czwarty zatrudniony stresuje się codziennie. To daje nam niechlubną, ostatnią pozycję w Europie.

Branża finansowa i medyczna najbardziej stresogenna

Najbardziej zestresowanymi pracownikami w Polsce są ci zatrudnieni w branży finansowej i medycznej - aż 38 proc. zatrudnionych przyznaje, że odczuwa codzienny stres. Najmniej zestresowani są pracownicy związani z IT („tylko” 11 proc. przyznaje się do codziennego stresu) oraz sektorem turystyka i transport (13 proc.) - wynika z raportu.

Czytaj też: Stres wyjątkowo groźny. Zmniejsza wydajność, prowadzi do wypadków

- Powszechność stresu w pracy wynika z wielu czynników. Jednym z nich mogą być trudne kontakty z wymagającym pracodawcą lub klientem. Nie bez znaczenia jest także praca pod presją czasu lub z dużą odpowiedzialnością - mówi Anna Barbachowska, HR Business Partner z firmy ADP Polska.

- Pracodawcy powinni natomiast rozpatrywać i analizować czynniki stresogenne wśród swoich podwładnych bardzo indywidualnie. Wiele zależy od wrażliwości emocjonalnej danej osoby. Niektórzy mają wyższy próg stresu i denerwują się w sytuacjach, które na innych ludzi w ogóle nie wpływają - dodaje.

Zestresowany pracownik to mało produktywny pracownik

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W tych zawodach ludzie są najbardziej zestresowani. Pracodawca na tym traci

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Pracoenik 2019-12-06 19:20:03

    W Centrum Onkologii e Warszawie na kazdym pietrze jest mobing,dyrekcja ,kierownicy wiedza i nic nie robia.Jest wzajemna adoracja,kolesiostwo

  • IMHO 2019-12-06 08:28:29

    Open Space - piekło na ziemi.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA