W sobotę rozpoczynają się szkolenia rotacyjne WOT

W najbliższą sobotę (13 stycznia) pododdziały 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczną pierwsze w tym roku szkolenia rotacyjne. Żołnierze szkolić się będą na obiektach wojskowych, jak również należących do jednostek samorządu terytorialnego czy lasów państwowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W sobotę rozpoczynają się szkolenia rotacyjne WOT

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

12 sty 2018 17:35


Jak podkreślił rzecznik prasowy podkarpackiej brygady por. Witold Sura, przed wejściem żołnierzy na niewojskowe tereny dokonano wcześniej uzgodnień z ich właścicielami. "Wszystkie zgody formalno-prawne zostały przez nas uzyskane" - dodał.

Sura zaznaczył, że ćwiczenia rotacyjne odbywać się będą przynajmniej raz w miesiącu, w weekend. "Są one etapem indywidualnego szkolenia żołnierzy, którzy już złożyli przysięgę" - powiedział.

Oprócz ćwiczeń rotacyjnych podkarpacka brygada planuje w tym roku cztery szesnastodniowe szkolenia podstawowe i wyrównawcze. Odbędą się one w marcu, maju, lipcu oraz w listopadzie i zakończą się przysięgą wojskową w Tarnobrzegu, Mielcu, Jaśle i Stalowej Woli.

Jak zaznaczył Sura, 18 czerwca br. brygada rozpocznie rotacyjne szkolenie zintegrowane, które będzie prowadzone na poligonie w Nowej Dębie. "Zakończenie tych ćwiczeń zaplanowane jest na 29 lipca i zostanie połączone z przysięgą w Jaśle. W trakcie ćwiczeń realizowane będą zajęcia z taktyki, strzelania, terenoznawstwa i pomocy przedmedycznej" - podkreślił.

Dodatkowo w tym roku zostały zaplanowane szkolenia dowództw i sztabów oraz pododdziałów brygady, które jak wyjaśnił Sura, mają na celu przygotowanie żołnierzy do udziału w ćwiczeniach pod kryptonimem "ANAKONDA-18".

Budowa WOT jako piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się z początkiem 2017 roku. W pierwszym etapie sformowane zostało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady na terenie Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W tych jednostkach przeszkolonych zostało już około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W podkarpackiej brygadzie służy już ponad 3,5 tys. żołnierzy. Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.