PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W Rzeszowie powstanie Podkarpacki Fundusz Rozwoju

  • Autor: PAP/JS
  • 13 mar 2017 15:07

Samorząd województwa planuje utworzyć Podkarpacki Fundusz Rozwoju, który ma wspierać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w regionie.

W Rzeszowie powstanie Podkarpacki Fundusz Rozwoju
Budżet PFR ma wynosić ok. 135 mln zł (fot. pixabay)
REKLAMA

• Głównym zadaniem funduszu będzie działanie na rzecz rozwoju gospodarczego Podkarpacia

• Fundusz ma początkowo dysponować kwotą ok. 135 mln zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Pieniądze te pochodzić będą z perspektywy finansowej UE na lata 2007-2013.

• W założeniu władz regionu PFR ma też pozyskiwać pieniądze z innych programów ogólnoeuropejskich

Jak poinformował rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, głównym zadaniem funduszu będzie działanie na rzecz rozwoju gospodarczego Podkarpacia. "Będzie to możliwe poprzez udzielane przez fundusz pożyczek i poręczeń dla sektora MŚP na preferencyjnych warunkach" - dodał.

Budżet PFR ma wynosić ok. 135 mln zł, które pochodzić będą z programów realizowanych w perspektywie finansowej UE na lata 2007-2013. Pieniądze te miały zostać przeznaczone na pomoc MŚP, ale nie zostały wykorzystane.

Leyko podkreślił, że zgodnie z rozporządzeniem KE środki te mogą wrócić do województwa, ale muszą zostać wykorzystane na ten sam cel co pierwotnie czyli muszą trafić do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

"Aby wykorzystać te środki w sposób wskazany przez KE niezbędne jest powołanie odpowiedniej instytucji, która zapewni właściwe ich zarządzanie. Tą instytucją będzie właśnie fundusz" - powiedział.

Rzecznik podkreślił, że PFR w przyszłości będzie też zarządzał pieniędzmi, które zostaną zwrócone w ramach obecnej perspektywy finansowej UE, a które przeznaczone są także dla MŚP. Obecnie są one zarządzane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

"W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020 przeznaczonych zostało blisko 170 mln zł dla MŚP. Zgodnie z założeniami środki te po dokonaniu jednokrotnego obrotu przez BGK wrócą do nas jako instytucji zarządzającej, która powinna posiadać instytucję gotową do zarządzania tymi środkami" - wyjaśnił Leyko.

W założeniu władz regionu PFR ma też pozyskiwać pieniądze z innych programów ogólnoeuropejskich, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny czy Horyzont 2020.

Według rzecznika fundusz ma zacząć działać w II kwartale br. Jego kapitał zakładowy wyniesie 3,5 mln zł. Początkowo pracować mają w nim 3 osoby, a docelowo będzie to 10 osób.

Podobne fundusze ma województwo dolnośląskie i pomorskie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Rzeszowie powstanie Podkarpacki Fundusz Rozwoju

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA