×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W pracy sami pozycjonujemy się niżej. To problem społeczny i ogromny błąd

- Idziemy do kogoś pracować, bo posiadamy dane zasoby. Nasz szef także posiada zasoby, które są nam potrzebne. My mamy czas i kompetencje, on ma pieniądze. Podpisana umowa to wzajemna wymiana potrzebnych obu stronom zasobów - wyjaśnia w rozmowie z PulsHR.pl psycholog Mateusz Grzesiak.

W pracy sami pozycjonujemy się niżej. To problem społeczny i ogromny błąd
W listopadzie na rynku ukaże się kolejna książka Mateusza Grzesiaka (fot. mat.pras./Kat Piwecka)
REKLAMA
  • - Dobrze wykonana praca to dobrze wykonane zadanie. Jeżeli mogę wykonać zadanie w godzinę, to po co mam siedzieć osiem? To jest niewydajne i nieskuteczne - wyjaśnia psycholog i wykładowca akademicki Mateusz Grzesiak.
  • Jak podkreśla, problemem polskich pracowników jest brak umiejętności zarządzania sobą i brak odpowiedniej wiedzy z zakresu inteligencji emocjonalnej. - Nie radzimy sobie z emocjami, nie wiemy, co czujemy, jak czujemy, nie wiemy, w jaki sposób praca wpływa na nasze życie - dodaje. 
  • Jego zdaniem w Polsce w podejściu do pracy powinniśmy przejść z myślenia ilościowego na jakościowy.

Jak być skutecznym w czasach kiedy mamy dość? Mamy dość pandemii i niepewności. Mamy dość sytuacji ekonomicznej. Mamy dość sytuacji politycznej, która jak nigdy wchodzi bardzo mocno w nasze prywatne relacje. Patrząc na te czynniki, raczej nie mamy siły, by rozwijać swoją skuteczność i efektywność.

Skuteczność jako zjawisko nie dyskryminuje tego, w jakich czasach żyjemy. Są ludzie, którzy są skuteczni w czasach pokoju, w czasach wojny, w czasach pandemii, w czasach zdrowia, w czasach trudnych i łatwych. Mówiąc krótko – okoliczności zewnętrze same w sobie nie mają znaczenia dla konceptu skuteczności. Ten jest oparty o to, by jak najmniejszym kosztem osiągać jak najwięcej w zakresie wyznaczonych dla siebie celów. W związku z czym to, że żyjemy w okresie pandemicznym, wcale nie uniemożliwia bycia skutecznym. Wręcz przeciwnie. Daje nam określone możliwości, które w innych warunkach (nazwijmy to normalnych) nie miałyby racji bytu.

Niektóre branże bardzo się rozwijają, inne się nie rozwijają, niektórzy ludzie zarabiają więcej, inni mniej. Część ludzi odbudowuje swoje związki, a inni - tak jak na przykład Włosi - rozwodzą się na potęgę. Wskaźnik rozwodów we Włoszech w 2020 wzrósł o 60 proc., w Polsce spadł do okresu sprzed pandemii. To pokazuje, że skuteczność można wykorzystywać zawsze.

Wszędzie tam, gdzie poszukujemy sposobów na to, jak osiągnąć cele osobiste i zawodowe jak najmniejszym kosztem, mamy do czynienia ze zjawiskiem skuteczności.

Czyli to, że bardzo często tłumaczymy brak pewnych działań pandemią, to takie trochę usprawiedliwianie się na siłę?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W pracy sami pozycjonujemy się niżej. To problem społeczny i ogromny błąd

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • cham 2021-12-20 18:29:33

    Panie Doktorze sam pan komentuje swoje posty?

  • Grzegorz 2021-10-27 13:21:52

    Ooo, dr Mateusz Grzesiak. Jestem fanem od 10 lat, jak tylko zobaczyłem jego efektywne kursy podrywania i uwodzenia kobiet. A teraz jego wypowiedzi pojawiają się na Puls HR. Kibicuję i trzymam kciuki!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA