PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W Polsce przybywa firm jednoosobowych. Każdego dnia więcej średnio o 916 nowych biznesów

  • Autor: PAP/KDS
  • 9 kwi 2019 13:02

W Polsce przybywa średnio 916 jednoosobowych firm dziennie, to o 130 nowych pomysłów na biznes więcej niż 5 lat temu - wynika z przedstawionego we wtorek (9 kwietnia) badania „Indeks Przedsiębiorczości Tax Care 2019”. Dodano, że odsetek osób zmuszanych do samozatrudnienia jest znikomy.

W Polsce przybywa firm jednoosobowych. Każdego dnia więcej średnio o 916 nowych biznesów
7 na 10 samozatrudnionych nigdy nie spotkało się z namową przejścia na działalność ze strony pracodawcy lub potencjalnego pracodawcy. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • Z podsumowania danych REGON za drugą połowę 2018 r. wynika, że w Polsce miejsce jednej zamkniętej mikrofirmy zajmują dwie nowo otwarte.
  • Ten stosunek nigdy w publikowanej elektronicznie od 2012 r. historii rejestru REGON nie był tak wysoki.
  • W okresie styczeń luty 2019 r. w Polsce przybywało średnio 916 jednoosobowych firm dziennie, a rok wcześniej w tym samym czasie - 905. - To o 130 -150 nowych pomysłów na biznes więcej niż 5 czy nawet 2 lata temu - wskazali autorzy raportu.

Na niższym niż w latach poprzednich poziomie utrzymuje się też liczba wyrejestrowanych z rejestru REGON jednoosobowych działalności gospodarczych. W lutym 2018 wyniosła jedynie 13,2 tys. - wskazano w badaniu.

Prezes Tax Care Adam Głos komentując najnowszy indeks przedsiębiorczości, który mierzy poziom satysfakcji z pracy najdrobniejszych przedsiębiorców i pracowników etatowych oraz bada chęć zakładania własnej firmy, wskazał, że satysfakcja z pracy mikroprzedsiębiorców jest dwa razy wyższa niż pracowników etatowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak zaznaczył prezentujący wyniki indeksu Marek Sikorski z Tax Care, zadowolenie z pracy odczuwa "co czwarty etatowiec"; w przypadku właścicieli jednoosobowych firm to 55 proc. przedsiębiorców, a samozatrudnionych - 67 proc.

Własna firma przynosi też dwa razy większą satysfakcję, która nie wynika wyłącznie z zarobków. - Zarobki jako jeden z trzech najbardziej lubianych aspektów swojej pracy wymieniło 36 proc. pracowników etatowych i zaledwie 16 proc. samozatrudnionych. W ich przypadku zarobki były dopiero na 4. miejscu - wskazano. Dodano, że osoby prowadzące działalność gospodarczą najbardziej doceniają w swojej pracy: wyzwania (36 proc.), relacje z ludźmi (32 proc.), komfort pracy (26 proc.). - Natomiast aż 45 proc. badanych pracowników etatowych zdecydowanie na pierwszym miejscu stawia warunki pracy. Lubi swoją pracę za zarobki, unormowany czas pracy, możliwość wykonywania wyuczonego zawodu i możliwość pracy zdalnej - wyliczył Sikorski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Polsce przybywa firm jednoosobowych. Każdego dnia więcej średnio o 916 nowych biznesów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA