×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W Polsce będzie krótszy tydzień pracy

Wydaje się, że skrócenie czasu pracy, czy to poprzez zmniejszenie wymiaru godzin, czy poprzez wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, to kwestia czasu. Dzięki postępowi technologicznemu wiele rzeczy wykonujemy szybciej niż jeszcze kilka lat temu. Za sprawą pandemii bardziej cenimy czas prywatny. Do końca wakacji do Sejmu ma wpłynąć ustawa, która w zasadzie wprowadzi siedmiogodzinny (nie, jak do tej pory, ośmiogodzinny) dzień pracy. Pytanie, czy w obecnej sytuacji taki pomysł ma szansę sprawdzić się na rynku pracy?

W Polsce będzie krótszy tydzień pracy
Średni czas pracy w podstawowym miejscu pracy w Polsce wynosi 42,3 godziny tygodniowo (fot. Eriden Villegas/Unsplash)
REKLAMA
 • Na 27 państw Unii Europejskiej Polska jest 5. (razem z Cyprem, Portugalią i Słowenią) najbardziej zapracowanym krajem. Średni czas pracy w podstawowym miejscu pracy wynosi u nas 41,3 godzin tygodniowo. 
 • Partia Razem poinformowała, że do końca wakacji złoży w sejmie projekt ustawy, w którym wnioskować będzie o skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin.
 • - Rewolucja regulacyjna na rynku pracy w warunkach ogromnej niestabilności makroekonomicznej, finansowej i geopolitycznej nie jest dobrym pomysłem - komentuje dr Jarosław Wąsowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.  

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów.  Z danych Eurostatu wynika, że w 2021 roku statystyczny pracownik na etacie w Polsce pracował w tygodniu średnio 41,3 godziny. Najwięcej pracowali Serbowie – 44,2 godziny i Szwajcarzy – 43,6. Z krajów należących do Unii Europejskiej dłużej od Polaków pracowali Grecy – 43,2 godziny tygodniowo, Austriacy – 41,8, Szwedzi – 41,6.

Polska wśród 27 państw UE jest więc pod tym względem na 5. miejscu (razem z Cyprem, Portugalią i Słowenią). Średnia dla całej Unii Europejskiej to 40,5 godziny pracy w tygodniu.

Zobacz: Niemcy pracują prawie najkrócej w Europie, ale dla nich to wciąż za dużo

40 godzin pracy tygodniowo standardem, ale nie wszędzie 

40-godzinny tydzień pracy to standard przyjęty przez wiele przedsiębiorstw na świecie. Ogólne przepisy prawa pracy w UE mówią, że pracodawca musi zadbać, aby średni tygodniowy czas pracy pracowników – włącznie z godzinami nadliczbowymi – nie przekraczał 48 godzin w przeliczeniu na maksymalnie czteromiesięczny okres odniesienia.  

Jednak rozwiązania przyjęte przez poszczególne kraje UE różnią się między sobą.  Z przepisów unijnych wynika zakres swobody w uregulowaniu kwestii wymiaru czasu pracy. Dlatego są państwa, które ustawowo pracują mniej niż 40 godzin tygodniowo. Dla przykładu, zgodnie z prawem Irlandczycy pracują 39 godzin tygodniowo, Włosi 38, Duńczycy 37, a Francuzi – 35.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (228)

Do artykułu: W Polsce będzie krótszy tydzień pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Bogdan 2022-07-08 07:53:21

  Nie dotyczy jdg gdzie masz sklep np w galerii handlowej i pracujesz po 400h msc bo koszt zatrudnienia pracownika za minimalna to 5tys

 • Hmm 2022-07-08 07:34:15

  Kierowcy ciężarówek, zwłaszcza ci którzy jeżdżą na krótkich, krajowych odcinkach pracują codziennie 13h i 3x w tygodniu nawet 15h w czym zawiera się 9-10h jazdy + inne czynności. Ktoś chce się licytować? Często brakuje nam kilkunastu minut żeby powrócić do bazy i wtedy spanie na parkingu w budzie jak pies bo Tacho nie pozwala dojechać do bazy. Chętnie posiedzę w biurze 7-8h tylko wracając ze swojej biurowej pracy będę miał problem żeby zrobić zakupy bo gdy wszyscy kierowcy przejdą do biura półki w sklepach będą puste.

  • Paula 2022-07-08 07:59:32

   Taką robotę wybrali i wiedzieli na co się pisali. :)

   • Jakub 2022-07-08 12:12:21

    Z jednej strony racja i dlatego na ciężarówki nie pójdę. Z drugiej strony przepisy czasu pracy należy bezwzględnie zmienić

 • Kasia 2022-07-08 06:44:09

  Tak jest ciężko po 8 godz zwłaszcza kobietom które wracaja do domu i nie wiadomo w co ręce wsadzić inne kraje też tak mają jestem za I myślę że większość również odnajdą się w tym systemie więcej czasu z rodziną również wpłynie pozytywnie :)

 • Ferdek.K 2022-07-08 05:13:23

  W naszym kraju nie ma pracy z moim wykształceniem.

  • Lolek 2022-07-09 08:38:34

   Picie piwa i bekanie? Za duża konkurencja, co?

 • Paweł 2022-07-07 23:31:17

  Wy chyba nie wiecie co piszecie. Będzie tak czas pracy się skróci inaczej ... Zwolnią kilku pracowników zautomatyzuje co nieco a wy i tak będziecie tyrać 8 h + Tzn fizyczni tzw biorwy za to mają stałą pensję więc im to nie zaszkodzi. Dzięki tej wspaniałej technologi będziemy bardziej dymani w zad i tyle. Zwiększy się bezrobocie i konkurencja będzie większa Pracy będzie mniej ja osobiście ciągle słyszę że dopóki ludzie będą pracować to będą błędy i słaba wydajność więc nie spieszcie się do tego "skróconego czasu pracy" bo raczej na dobre wam to nie wyjdzie

  • Pp 2022-07-09 05:43:17

   Wiesz co to są znaki interpunkcyjne? 😎.. Poważnie,...no nie da się ze zrozumieniem przeczytać napisanego przez Ciebie komentarza.. 🥴A szkoda, bo wydaje się, że coś interesującego mozna by było z niego wynieść.. A tak, serio....ciężko cokolwiek zrozumieć.. 🥴

  • Oldr 2022-10-01 17:48:01

   "Fizyczni tzw biurwy" - praca biurowa to praca fizyczna Twoim zdaniem? "Dzięki tej wspaniałej technologii" słowo "technologia" chyba znaczy coś innego niż Ci się wydaje... Pomijam, że ten bełkot najpierw trzeba rozszyfrować, nie masz pojęcia o czym piszesz, także daj sobie spokój z komentowaniem rzeczy, których nie ogarniasz.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA