Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w październiku zmalał - podało 31 października Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Spadek wartości wskaźnika odnotowano po sześciu miesiącach jego wzrostu.

- BIEC dostrzega przegrzanie rynku pracy w Polsce.
- - Współczynnik aktywności zawodowej w relacji do całej populacji niewiele się zmienił względem minionych lat. Co znaczy, że nie udało się zaktywizować zawodowo polskiego społeczeństwa.
- Nie mija uwadze biura, że drugi miesiąc z rzędu pogorszyło się saldo prognoz dotyczących wielkości zatrudnienia.
- Sezonowy wzrost bezrobocia lub wyhamowanie jego tempa spadku występuje zwykle o tej porze roku. Warto jednak odnotować, że tegoroczny wzrost był większy od zmian odnotowanych w analogicznym okresie roku poprzedniego - podkreślili eksperci BIEC w czwartkowym komunikacie.
Zaznaczyli, że pojawia się coraz więcej symptomów charakterystycznych dla przegrzania rynku pracy - m.in. coraz bardziej doskwierający niewystarczający zasób efektywnej podaży pracy oraz negatywne czynniki w gospodarce zapowiadające jej spowolnienie, co może istotnie ograniczyć dalszy spadek stopy bezrobocia.
Biuro zwróciło uwagę, że stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu zmalała w ujęciu miesięcznym o 0,1 pkt. proc. i wyniosła 5,1 proc., a po wyeliminowaniu czynników sezonowych ukształtowała się na poziomie 5,3 proc.
- Pomimo że od początku 2014 roku stopa bezrobocia systematycznie spada, z blisko 14 proc. na początku 2014 roku do ok. 5 proc. obecnie, to współczynnik aktywności zawodowej w relacji do całej populacji niewiele się zmienił - w I kwartale 2014 wyniósł 56,1 proc., a obecnie 56,2 proc. - wskazali eksperci BIEC.
Podkreślili, że od wielu lat Polska należy do państw o jednym z najniższych współczynników aktywności zawodowej w Unii Europejskiej. - Do liderów w tej kategorii należą takie kraje jak Szwecja - 82,5 proc. a w naszym regionie Estonia - 78,8 proc. - wskazali.
Aktualnie, jak napisano, cztery składowe wskaźnika oddziałują w kierunku spadku jego wartości, a tym samym prognozują możliwość spadku stopy bezrobocia. Analogiczna liczba zmiennych zapowiada pogorszenie sytuacji na rynku pracy i możliwy jego wzrost.

Słowa kluczowe
- BIEC
- Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych
- rynek pracy
- bezrobocie
- Wskaźnik Rynku Pracy
- GUS
- Główny Urząd Statystyczny
KOMENTARZE (0)