PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W październiku Wskaźnik Rynku Pracy zmalał

  • Autor: PAP/GP
  • 31 paź 2019 10:15

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w październiku zmalał - podało 31 października Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Spadek wartości wskaźnika odnotowano po sześciu miesiącach jego wzrostu.

W październiku Wskaźnik Rynku Pracy zmalał
Biuro zwróciło uwagę, że stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu zmalała w ujęciu miesięcznym o 0,1 pkt. proc. i wyniosła 5,1 proc. (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • BIEC dostrzega przegrzanie rynku pracy w Polsce.
  • - Współczynnik aktywności zawodowej w relacji do całej populacji niewiele się zmienił względem minionych lat. Co znaczy, że nie udało się zaktywizować zawodowo polskiego społeczeństwa.
  • Nie mija uwadze biura, że drugi miesiąc z rzędu pogorszyło się saldo prognoz dotyczących wielkości zatrudnienia.

- Sezonowy wzrost bezrobocia lub wyhamowanie jego tempa spadku występuje zwykle o tej porze roku. Warto jednak odnotować, że tegoroczny wzrost był większy od zmian odnotowanych w analogicznym okresie roku poprzedniego - podkreślili eksperci BIEC w czwartkowym komunikacie.

Zaznaczyli, że pojawia się coraz więcej symptomów charakterystycznych dla przegrzania rynku pracy - m.in. coraz bardziej doskwierający niewystarczający zasób efektywnej podaży pracy oraz negatywne czynniki w gospodarce zapowiadające jej spowolnienie, co może istotnie ograniczyć dalszy spadek stopy bezrobocia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Biuro zwróciło uwagę, że stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu zmalała w ujęciu miesięcznym o 0,1 pkt. proc. i wyniosła 5,1 proc., a po wyeliminowaniu czynników sezonowych ukształtowała się na poziomie 5,3 proc.

- Pomimo że od początku 2014 roku stopa bezrobocia systematycznie spada, z blisko 14 proc. na początku 2014 roku do ok. 5 proc. obecnie, to współczynnik aktywności zawodowej w relacji do całej populacji niewiele się zmienił - w I kwartale 2014 wyniósł 56,1 proc., a obecnie 56,2 proc. - wskazali eksperci BIEC.

Podkreślili, że od wielu lat Polska należy do państw o jednym z najniższych współczynników aktywności zawodowej w Unii Europejskiej. - Do liderów w tej kategorii należą takie kraje jak Szwecja - 82,5 proc. a w naszym regionie Estonia - 78,8 proc. - wskazali.

Aktualnie, jak napisano, cztery składowe wskaźnika oddziałują w kierunku spadku jego wartości, a tym samym prognozują możliwość spadku stopy bezrobocia. Analogiczna liczba zmiennych zapowiada pogorszenie sytuacji na rynku pracy i możliwy jego wzrost.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W październiku Wskaźnik Rynku Pracy zmalał

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA