×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W Ośrodkach Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem brakuje specjalistów dziecięcych

  • Autor: PAP/RAF
  • 21 lis 2021 10:16

Do Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem trafiają najczęściej osoby, które oczekują wsparcia psychologicznego, prawnego, finansowego i psychiatrycznego. Największym problemem jest jednak brak specjalistów dziecięcych, m.in. psychiatrów - wynika z badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W Ośrodkach Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem brakuje specjalistów dziecięcych
(Fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Od kilku lat powstaje sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem (OPPP), tworzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach przyjętego w 2018 r. Programu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na lata 2019-2025.
  • W całej Polsce działa ponad 300 takich placówek. Mają one świadczyć pomoc psychologiczną, prawną i materialną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw - także dzieciom - oraz ich bliskim.
  • Według badania jednym z największych problemów, z jakimi borykają się Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, jest brak specjalistów pracujących z dziećmi

Według danych przekazanych fundacji przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2020 r. w Polsce było ponad 42 tys. dzieci pokrzywdzonych przestępstwem. Najczęstsze przestępstwa wobec dzieci to niealimentacja, znęcanie się i wykorzystywanie seksualne.

Eksperci podkreślają, że odpowiednie wsparcie (psychologiczne, psychiatryczne, prawne, socjalne) ma ogromne znaczenie dla zdrowia, rozwoju i jakości dalszego życia dziecka. To zadanie realizują działające w całym kraju instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe, poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Od kilku lat powstaje także sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem (OPPP), tworzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach przyjętego w 2018 r. Programu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na lata 2019-2025.

W całej Polsce działa ponad 300 takich placówek. Mają one świadczyć pomoc psychologiczną, prawną i materialną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw - także dzieciom - oraz ich bliskim. OPPP są prowadzone przez organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia, które zostają wybrane do realizacji tych zadań na podstawie konkursów ofert.

Czytaj też: Czy kierownik placówki zdrowia będzie mógł zwolnić niezaszczepionego pracownika? Trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy

Celem badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) było m.in. poznanie i analiza potrzeb dzieci pokrzywdzonych przestępstwem oraz ich opiekunów.

Badanie realizowano od września 2020 r. do maja 2021 r. Składało się z części ilościowej i jakościowej i objęło pracowników Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem (60 placówek) i innych instytucji pomocowych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Ośrodkach Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem brakuje specjalistów dziecięcych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA