Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- Od kilku lat powstaje sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem (OPPP), tworzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach przyjętego w 2018 r. Programu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na lata 2019-2025.
- W całej Polsce działa ponad 300 takich placówek. Mają one świadczyć pomoc psychologiczną, prawną i materialną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw - także dzieciom - oraz ich bliskim.
- Według badania jednym z największych problemów, z jakimi borykają się Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, jest brak specjalistów pracujących z dziećmi
Według danych przekazanych fundacji przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2020 r. w Polsce było ponad 42 tys. dzieci pokrzywdzonych przestępstwem. Najczęstsze przestępstwa wobec dzieci to niealimentacja, znęcanie się i wykorzystywanie seksualne.
Eksperci podkreślają, że odpowiednie wsparcie (psychologiczne, psychiatryczne, prawne, socjalne) ma ogromne znaczenie dla zdrowia, rozwoju i jakości dalszego życia dziecka. To zadanie realizują działające w całym kraju instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe, poradnie psychologiczno-pedagogiczne.
Od kilku lat powstaje także sieć Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem (OPPP), tworzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach przyjętego w 2018 r. Programu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na lata 2019-2025.
W całej Polsce działa ponad 300 takich placówek. Mają one świadczyć pomoc psychologiczną, prawną i materialną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw - także dzieciom - oraz ich bliskim. OPPP są prowadzone przez organizacje pozarządowe, fundacje i stowarzyszenia, które zostają wybrane do realizacji tych zadań na podstawie konkursów ofert.
Czytaj też: Czy kierownik placówki zdrowia będzie mógł zwolnić niezaszczepionego pracownika? Trwa zbiórka podpisów pod projektem ustawy
Celem badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS) było m.in. poznanie i analiza potrzeb dzieci pokrzywdzonych przestępstwem oraz ich opiekunów.
Badanie realizowano od września 2020 r. do maja 2021 r. Składało się z części ilościowej i jakościowej i objęło pracowników Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem (60 placówek) i innych instytucji pomocowych.
Pracowników OPPP zapytano, z jakimi oczekiwaniami do placówek zwracają się dzieci i ich opiekunowie. Z odpowiedzi wynika, że największe znaczenie mają: pomoc psychologiczna (wskazało tak 100 proc. ankietowanych), prawna (95 proc.), finansowa lub materialna (88 proc.) oraz psychiatryczna (32 proc.).
Pomoc prawna jest dostępna we wszystkich badanych placówkach, psychologiczna dla opiekunów i dzieci w 97 proc. z nich, a finansowa i materialna w 92 proc. ośrodków.
Nieco gorzej jest z dostępnością wsparcia psychoterapeutycznego dla opiekunów (75 proc.) i dzieci (71 proc.). W prawie połowie badanych OPPP dziecko nie ma możliwości skorzystania z socjoterapii (48 proc.) i wizyty psychiatrycznej (46 proc.). W co trzeciej placówce (34 proc.) nie jest przeprowadzana diagnoza wykorzystywania seksualnego.
Według badania jednym z największych problemów, z jakimi borykają się Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, jest brak specjalistów pracujących z dziećmi - aż 53 proc. badanych ośrodków wskazało tę okoliczność jako barierę utrudniającą udzielanie pomocy. Najbardziej odczuwalny jest brak psychiatrów dziecięcych.
W raporcie z badania fundacja zwraca uwagę, że pomocowa mapa Polski jest pełna białych plam i trzeba tę sytuację jak najszybciej zmienić. "Każde dziecko powinno mieć łatwy dostęp do specjalistycznego wsparcia, zwłaszcza wtedy, gdy doświadczyło przemocy. Jednym z naszych fundacyjnych postulatów jest to, aby interdyscyplinarne centrum pomocy dla dzieci znajdowało się co najmniej w każdym mieście powiatowym. Z punktu widzenia rządowego systemu wsparcia jest to więc zdecydowanie obszar do rozwinięcia" - zaznacza prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Monika Sajkowska.
Jednym z celów badania FDDS było też zdobycie wiedzy na temat tego, jak wygląda współdziałanie Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem z innymi lokalnymi instytucjami na rzecz dobra dzieci.
Pracownicy OPPP najlepiej oceniają współpracę z instytucjami pomocy społecznej - 75 proc. badanych oceniło ją jako dobrą lub bardzo dobrą. Również pozytywnie oceniana jest współpraca z innymi OPPP (62 proc.) oraz policją (58 proc.). Natomiast najgorzej oceniano współpracę z placówkami ochrony zdrowia (27 proc. badanych oceniło ją źle lub bardzo źle), prokuraturą (23 proc.) i urzędami miasta lub gminy (22 proc.).
Jednocześnie część pracowników innych instytucji pomocowych biorących udział w badaniu (instytucji pomocy społecznej, placówek oświatowych, NGO-sów itp.) twierdziła, że nigdy nie słyszała o istnieniu OPPP w swoim mieście lub niewiele wie o jego działalności (mimo że OPPP działały we wszystkich tych miastach).
Renata Szredzińska, która jest jedną z autorek raportu, wskazuje, że w Polsce nie ma ogólnokrajowego systemu wsparcia dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwem czy też jednej wyznaczonej służby, która koordynowałaby działania poszczególnych instytucji.
- Zadania pomocowe są rozpisane w różnych aktach prawnych i realizowane lokalnie przez różne podmioty, które często działają na podstawie odrębnych przepisów. Cierpi na tym domniemany beneficjent wszystkich tych programów, czyli właśnie dziecko, które często nie otrzymuje na czas pomocy, której potrzebuje. Przystępując do realizacji badania chcieliśmy się dowiedzieć m.in. tego, czy sieć OPPP tworzy system wsparcia, jakiego nam w Polsce brakuje, oraz jak wygląda funkcjonowanie tych placówek - podkreśla Szredzińska.
Badanie sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Raport "Lokalna oferta wsparcia i pomocy dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwem i ich opiekunów" jest dostępny na stronie fdds.pl.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
KOMENTARZE (0)