PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W małych firmach jest lepiej, choć wciąż daleko do ideału

  • Autor: PAP/JP
  • 29 sie 2022 11:59

Sytuacja mikro-, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw poprawiła się, ale nadal nie są one w najlepszej kondycji – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Banku Pekao. Najlepszą koniunkturę w skali kraju odnotował sektor budowlany, najgorszą natomiast – handlowy - wskazano.

W małych firmach jest lepiej, choć wciąż daleko do ideału
Sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw poprawiła się względem 2020 roku (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W poniedziałek Bank Pekao opublikował "Raport o sytuacji mikro-, małych i średnich firm w latach 2021-2022". Wynika z niego, że sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw poprawiła się względem 2020 roku.
  • Najlepszą koniunkturę w skali kraju odnotował sektor budowlany, najgorszą natomiast - handlowy.
  • Najlepiej radzą sobie średnie firmy, które jako jedyne wybiły się powyżej poziomu neutralnego, uzyskując 101,6 pkt. W przypadku małych firm jest to 94,4 pkt., a mikrofirm - 93,8 pkt.

"Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro, Małych i Średnich Firm (MMŚF) mierzący nastroje przedsiębiorców wyniósł w badanym okresie 93,9 pkt. To lepiej niż w poprzednim badaniu, jednak do rekordowego wyniku 102,6 pkt za 2019 rok jeszcze dużo brakuje. Zaobserwowano duży wzrost wskaźnika w województwach: lubuskim (+4,61 pkt), warmińsko-mazurskim (+4,30 pkt), podlaskim (+3,75 pkt) oraz wielkopolskim (+3,45 pkt). Przedsiębiorcy także lepiej oceniają stan polskiej gospodarki oraz ogólnie sytuację w swojej branży" - stwierdzono w raporcie Banku Pekao.

Zwrócono w nim uwagę, że po osiągniętym w 2019 roku rekordowym wyniku 102,6 pkt. (na skali 50-150 pkt), rezultat za 2020 r. spadł poniżej "neutralnego" progu 100 pkt. i wyniósł 91,4 pkt. Gospodarka po początkowym okresie szoku i gorączkowego dostosowywania się do nowej rzeczywistości mogła zacząć nadrabiać straty dopiero w kolejnym roku. W poprzednim raporcie Bank Pekao szacował, że ogólny wskaźnik koniunktury za rok 2021 dla tej grupy firm miał osiągnąć wartość 94,5 pkt.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Sektor mikro-, małych i średnich firm  w Polsce nie jest w najlepszej kondycji

"Faktyczny wynik - 93,9 pkt - jest potwierdzeniem słuszności tych prognoz, ale jednocześnie sygnałem, że sektor MMŚP w Polsce nie znajduje się w najlepszej kondycji. Przedsiębiorcy nieco bardziej optymistycznie spoglądają jednak w przyszłość - Ogólny Wskaźnik Koniunktury na kolejne 12 miesięcy wyniósł 95,7 pkt., podczas gdy za ostatnie 12 miesięcy (przedsiębiorcy porównują dzisiejszą sytuację do tej sprzed roku) wyniósł zaledwie 92,0 pkt" - oceniono w raporcie Pekao.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W małych firmach jest lepiej, choć wciąż daleko do ideału

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA