W Japonii jest niewiele kobiet menedżerów

Zaledwie jednak kobieta znalazła się w rankingu Nikkei 225, przedstawiającym najlepiej zarabiających menedżerów, którzy kierują japońskimi przedsiębiorstwami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Japonii jest niewiele kobiet menedżerów

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

19 sie 2014 10:29


Wśród 185 menedżerów notowanych na liście Nikkei 225, którzy zarobili 100 mln jenów, czyli 978 tys. dol. znalazła się tylko jednak kobieta. Jest nią Amerykanka Nicole Seligman, prezes Sony Corporation of America i Sony Entertainment - donosi “Bloomberg”.

Czytaj też: Firmy technologiczne nie kochają kobiet?

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się Kazuo Kashio, prezes Casio Computer. Jego dochody to 1,2 mln jenów. Niewiele mniej zarobił Fujio Mitarai, prezes firmy Canon - 1,1 mln jenów.

Według sondażu przeprowadzonego przez Teikoku Databank jedynie 6,2 proc. stanowisk kierowniczych najwyższego szczebla w ok. 11 tys. japońskich firmach zajmują kobiety. Co więcej 52 proc. przedsiębiorstw nie ma w swoich szeregach ani jednej przedstawicielki płci żeńskiej na stanowisku menedżera.

Czytaj też: Dla Koreańczyków kobieta nie może być pełnowartościowym pracownikiem

Premier Shinzo Abe obiecał to zmienić. Do 2020 r. 30 proc. kierowniczych stanowisk ma należeć do kobiet.

- Staje się jasne, że wzrost gospodarczy w Japonii nie będzie trwały, jeśli nie wykorzystują kobiet na rynku pracy - mówi dla „Bloomberga” Akira Kawaguchi, profesor Uniwersytetu Doshisha w Kioto.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.