W jakim zakresie religia, uczciwość i szczęście rodzinne pomagają w biznesie?

• Według respondentów badania „Znaczenie wartości w życiu zawodowym” przeprowadzonego przez HumanGraph i Okaeri Consulting uczciwe życie jest wartością, która z największym stopniu pomaga odnieść sukces w biznesie.
• Dla 63 proc. pracodawców wartości wyznawane przez kandydatów mają istotne znaczenie w procesie rekrutacji.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

W jakim zakresie religia, uczciwość i szczęście rodzinne pomagają w biznesie?

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

27 sty 2016 7:44


– Musimy być spójni w tym, co wyznajemy w domu i w pracy, prywatnie i publicznie, wobec bliskich i wobec obcych, wobec zwolenników i wobec konkurentów – powiedział Krzysztof Jędrzejewski, przewodniczący rad nadzorczych Kopeksu i Mostostalu Zabrze.

Jego zdaniem sukces w biznesie mogą odnosić osoby działające w oparciu o cwaniactwo, złodziejstwo, łapówkarstwo, wymuszenia czy rozboje. Zaznacza jednak, że w ten sposób można osiągnąć sukces, jeśli przyjmiemy, że interesuje nas możliwie największy zysk w najkrótszym czasie. Jednak to spójność, szacunek i empatia pozwolą nam zdobyć zaufanie innych i długofalowy sukces.

– W biznesie to właśnie ludzie są główną wartością i warto ich dostrzegać – dodaje.

Według odpowiedzi pracodawców z sektora prywatnego kluczową cechą, która powinna przyświecać osobom chcącym odnieść sukces w biznesie jest uczciwe życie. Z kolei, zdaniem pracowników, z biznesem najsilniej związane jest rodzinne szczęście.

Źródło: Okaeri Źródło: Okaeri
Co ciekawe, pracownicy w przeciwieństwie do pracodawców bardziej wierzą w osiągniecie sukcesu w biznesie dzięki wykształceniu i relacjom przyjacielskim. Pracodawcy zdecydowanie większą wagę przywiązują do uczciwego życia. Dobrobyt i bogactwo nie jest też dla pracodawców najważniejszym celem w prowadzeniu biznesu. Pracownicy do dobrobytu i bogactwa przywiązują znacznie większą wagę.

Potwierdza to Klaudia Fotyniuk, psycholog biznesu związana z Okaeri Consulting. Według niej zarówno zaprezentowane wyniki jak i historie opowiedziane przez życie pokazują, że menedżerowie i prezesi wybierają samotność na szczycie.

– Niepisane zasady przyjaźni i zasady istotne w biznesie niekiedy wykluczają się. W przyjaźni jesteśmy skłonni więcej rzeczy odpuszczać, wybaczać, działać na korzyść drugiej osoby, zapominając czasem o sobie – tu relacja ma nadrzędną rolę. W biznesie, aby być skutecznym, należy kierować się na cel, dbać o swoje interesy, nie poddawać się emocjom. To powoduje, że współpraca z przyjacielem może być nieskuteczna i może odwodzić od założonego celu, lub dodawać trudności. Ktoś kto jest dobrym przyjacielem, niekoniecznie musi być najlepszym partnerem biznesowym – wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.