PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W izolacji, zdalnie, bez wsparcia. Trzeci kwartał na covidowym rynku pracy

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 10 gru 2020 20:00

W III kwartale 2020 roku 0,5 proc. wszystkich pracujących Polaków przebywało na  kwarantannie lub w izolacji. Najczęściej dotyczyło to pracowników z Małopolski.

W izolacji, zdalnie, bez wsparcia. Trzeci kwartał na covidowym rynku pracy
W III kwartale, pomimo trwania pandemii, został zatrzymany spadek liczby wolnych miejsc obserwowany w I kwartale tego roku. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • W czwartek (10 grudnia) Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki badania "Wpływ epidemii COVID-19 na wybrane elementy rynku pracy w Polsce w trzecim kwartale 2020 roku".
  • GUS podał w nim nie tylko liczbę osób pracujących czy wolnych miejsc pracy, ale przyjrzał się też, jak wyglądała w tym czasie kwestia pracy zdalnej oraz przebywania na kwarantannie.
  • W III kwartale 2020 r., pomimo trwania pandemii, został zatrzymany spadek liczby wolnych miejsc obserwowany w I kwartale tego roku.

Z danych GUS wynika, że w minionym kwartale (stan na 30 września 2020 r.) z wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego z powodu objęcia kwarantanną lub izolacją korzystało 0,5 proc. ogółu pracujących. Czyli ok. 80 tys. pracowników. Takie przypadki odnotowano w podobnej skali zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Konieczność pozostania w domu niemal po równo dotknęła pracowników firm różnej wielkości.

Dane GUS
Dane GUS

Jak podaje GUS, sytuacje kwarantanny lub izolacji pracujących miały miejsce we wszystkich regionach, przy czym relatywnie w największym stopniu miały miejsce w regionie małopolskim – gdzie pracujący, którzy według stanu na 30 września 2020 r. korzystali z wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego z powodu objęcia kwarantanną lub izolacją stanowili 0,8 proc. ogółu pracujących w tym regionie.

Czytaj więcej: Determinacja i niepewność. Firmy na szczycie drugiej fali

- Biorąc pod uwagę rodzaje działalności można stwierdzić, że w końcu września 2020 r. większy niż średnio w Polsce udział pracujących objętych obowiązkiem kwarantanny lub izolacji był w sekcjach związanych z opieką zdrowotną i pomocą społeczną; budownictwem; pozostałą działalnością usługową oraz działalnością związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją - wskazują autorzy badania.

Powrót do biur

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W izolacji, zdalnie, bez wsparcia. Trzeci kwartał na covidowym rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA