PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W Iron Mountain HR działa globalnie. "Zupełnie inna perspektywa"

Możliwość uczestniczenia w projektach globalnych daje pracownikom działu HR zupełnie inną perspektywę - pozwala lepiej zrozumieć biznes na dużo większą skalę, tym samym wzmacnia pożądane kompetencje, takie jak myślenie strategiczne, globalna percepcja czy umiejętność współpracy z osobami z wyższego szczebla w organizacji - mówi Agnieszka Wolszczak, dyrektor HR w Iron Mountain Polska, firmie z branży zarządzania informacją.

W Iron Mountain HR działa globalnie. "Zupełnie inna perspektywa"
Adobe Stock
REKLAMA
  • Lokalna agenda HR w Iron Mountain jest w dużej mierze dyktowana globalnymi procesami czy inicjatywami.
  • Firma pozostawia jednak lokalnym działom HR wolną rękę w sposobie wdrażania globalnych działań czy możliwości rekomendowania nowych rozwiązań i narzędzi.
  • Wszystko dlatego, że to, co sprawdzi się w jednym kraju, niekoniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem w innym, z uwagi na wiele aspektów organizacyjnych, kulturowych czy biznesowych.

Iron Mountain (IM) to firma o amerykańskich korzeniach. Jakie elementy kultury z macierzystej spółki są widoczne w polskim oddziale?

Magdalena Kowalska, senior HR BP w Iron Mountain Polska: - Iron Mountain to globalny koncern o międzynarodowej kulturze, ceniący różnorodność i otwarty na różnice lokalne. Myślę, że naszą spółkę wyróżnia na polskim rynku właśnie ta otwartość. Ponadto relacje współpracowników, niezależnie od pełnionej funkcji, są w skali globalnej bardzo bezpośrednie, a komunikacja odbywa się w sposób bieżący, codzienny, różnymi kanałami.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Agnieszka Wolszczak, dyrektor HR w Iron Mountain Polska: - Atutem naszej firmy jest również globalność. Uczestniczymy w wielu międzynarodowych projektach, dzięki czemu mocno wychodzimy poza lokalny HR. Podobnie jest w innych działach wspierających biznes, np. w IT czy finansach. Są obszary, gdzie kontakt z innymi oddziałami jest ograniczony ze względu na role, które pełnią pracownicy. Można powiedzieć, że międzynarodowa współpraca dotyczy głównie pracowników white collar, a w mniejszym stopniu blue collar.

M.K: - Warto podkreślić, że kultura otwartości, generowania efektu synergii płynącej z różnorodności pomaga nam we współpracy międzynarodowej, stymuluje do większego zaangażowania w globalne projekty i inicjatywy. Bezpośredniość relacji w zespołach projektowych tak różnorodnych i międzynarodowych skraca dystans między nami, skłania do dyskusji oraz pozwala na śmiałość w zgłaszaniu pomysłów na skalę globalną. To daje poczucie wpływu na ciekawe rozwiązania, które można wspólnie wykreować i realizować. A przy okazji spełnia także swoją rolę integracyjną – poznajemy się wzajemnie, uczymy od siebie, budujemy relacje między nami.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Iron Mountain HR działa globalnie. "Zupełnie inna perspektywa"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA