PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

W II półroczu 2023 r. rozpocznie się ożywienie inwestycji firm

  • Autor: PAP/AT
  • 14 lis 2022 20:06

W II półroczu 2023 r. rozpocznie się cykliczne ożywienie inwestycji firm, które będzie dodatkowo wsparte m.in. napływem bezpośrednich inwestycji zagranicznych - napisali analitycy PKO PB odnosząc się do "Raportu o inflacji" NBP.

W II półroczu 2023 r. rozpocznie się ożywienie inwestycji firm
Spowolnienie wzrostu gospodarczego będzie płytsze, ale bardziej rozciągnięte w czasie (fot. pixabay)
REKLAMA
  • Według projekcji spowolnienie wzrostu gospodarczego będzie płytsze niż my zakładamy, ale bardziej rozciągnięte w czasie - skomentowali analitycy PKO BP.
  • Inflacja bazowa jest w scenariuszu NBP bardziej uporczywa niż my to szacujemy, co przy zakładanej rosnącej stopie bezrobocia oraz ujemnej luce popytowej sugeruje, że jest to łączny efekt silniej inercji, wyższego wzrostu płac oraz cen importu - zaznaczyli.
  • To ostatnie, w połączeniu ze stwierdzeniami o wygasaniu efektów cenowych w handlu zagranicznym sugeruje, że przynajmniej w krótkim okresie założony w projekcji potencjał złotego do aprecjacji jest ograniczony - zaznaczyli.

Spowolnienie wzrostu gospodarczego płytsze, ale bardziej rozciągnięte w czasie

Narodowy Bank Polski opublikował listopadowy "Raport o inflacji". Według centralnej ścieżki projekcji PKB wzrost w 2022 r. wyniesie 4,6 proc., w roku 2023 będzie to 0,7 proc., a w 2024 roku PKB wzrośnie o 2 proc. Z kolei w roku 2025 PKB ma się zwiększyć o 3,1 proc.

"Według projekcji spowolnienie wzrostu gospodarczego będzie płytsze niż my zakładamy, ale bardziej rozciągnięte w czasie" - napisali analitycy PKO BP. Wskazali, że nowa projekcja, przyniosła tylko lekki wzrost oczekiwanej ścieżki inflacji wobec ścieżki z lipca br. W ich ocenie, jest to m.in. efekt niedoszacowania punktu startowego a także wyższej niż szacowano w lipcu inflacji bazowej.

Czytaj też: NBP ściął prognozę wzrostu na 2023 r. Inflacja ma wynieść 13,1 proc.

"Inflacja bazowa jest w scenariuszu NBP bardziej uporczywa niż my to szacujemy, co przy zakładanej rosnącej stopie bezrobocia oraz ujemnej luce popytowej sugeruje, że jest to łączny efekt silniej inercji, wyższego wzrostu płac oraz cen importu. To ostatnie, w połączeniu ze stwierdzeniami o wygasaniu efektów cenowych w handlu zagranicznym sugeruje, że przynajmniej w krótkim okresie założony w projekcji potencjał złotego do aprecjacji jest ograniczony" - napisano.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W II półroczu 2023 r. rozpocznie się ożywienie inwestycji firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA