Jednym z dotkliwych skutków pandemii w Hiszpanii jest bezrobocie wśród młodych - 44 proc. bezrobotnych nie przekroczyło 25 lat. To najwięcej, po Grecji, w UE i trzykrotnie więcej od średniej unijnej, wynoszącej 17,6 proc.

- "20minutos.es". podkreśla, że przygotowanie uniwersyteckie nie wystarcza, aby znaleźć zatrudnienie w Hiszpanii.
- Prof. Pampillon zwrócił także uwagę na problem rezygnowania z nauki przez młodzież, przez co większość młodych bezrobotnych ma niskie wykształcenie.
- Według Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu (EAPN) w Hiszpanii najbardziej narażeni na biedę są młodzi ludzie poniżej 29 lat
Możemy mówić o straconym pokoleniu - powiedział w rozmowie z "20minutos.es" profesor IE Business School Rafael Pampillon, ostrzegając, że rynek pracy nie zaabsorbuje takiego poziomu bezrobocia wśród młodych ludzi.
"20minutos.es". podkreśla, że przygotowanie uniwersyteckie nie wystarcza, aby znaleźć zatrudnienie w Hiszpanii. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej z 2019 r. wśród osób nieco starszych, do 29 lat, i ze studiami wyższymi, wskaźnik bezrobocia wynosi 16,7 proc., najwięcej w UE po Włoszech (16,8 proc.)
Prof. Pampillon zwrócił także uwagę na problem rezygnowania z nauki przez młodzież, przez co większość młodych bezrobotnych ma niskie wykształcenie.
Czytaj też: IT w czasie pandemii. Mniejsze wynagrodzenia i wstrzymane awanse
Według Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu (EAPN) w Hiszpanii najbardziej narażeni na biedę są młodzi ludzie poniżej 29 lat. W tym przedziale wiekowym znajduje się prawie 34 proc. osób, dziesięć razy powyżej ogólnokrajowego wskaźnika ubóstwa (21,5 proc.).
Pampillon widzi "deficyt" w relacjach młodych ludzi z firmami. "Trzeba adaptować przygotowanie do potrzeb firm i uczyć nowych technologii, bo to tam są nowe miejsca pracy" - powiedział.
W Hiszpanii powszechnie występuje także zjawisko tymczasowości zatrudnienia. Ponad połowa młodych ludzi (69,5 proc.) jest zatrudniana na umowy czasowe. Zdaniem Pampillona "atrakcyjne wykształcenie profesjonalne, możliwość pracowania i studiowania zarazem, programy praktyk zawodowych i różnorodne przygotowanie zawodowe zwiększają szanse na zatrudnienie".

KOMENTARZE (0)