PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

W ciągu 20 lat zniknie ok. 2 mln miejsc pracy

  • Autor: PAP
  • 28 lis 2019 16:37

Rozwój technologiczny sprawi, że w ciągu 20 lat zniknie ok. 2 mln miejsc pracy, a 3 mln ulegnie transformacji - powiedziała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas prezentacji raportu pt. "Drogi do przemysłu 4.0" przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Dodała, że w ich miejsce powstaną nowe, lepiej płatne.

W ciągu 20 lat zniknie ok. 2 mln miejsc pracy
Adobe Stock
REKLAMA
  • W Polsce na 10 tys. pracowników przypadają 42 roboty, czyli znacznie mniej niż Niemczech, na Węgrzech czy w Czechach.
  • Jak wynika z opublikowanego w czwartek raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego na koniec 2018 roku w Polsce pracowały 13 632 roboty przemysłowe.
  • Według analityka PIE Jacka Grzeszaka stosunkowo niski poziom robotyzacji w Polsce może wynikać po części z niskich kosztów pracy.

Minister zaznaczyła, że zarówno Polska, jak i cała Unia Europejska stoją przed wielkimi wyzwaniami, jakimi jest ekologia, demografia, poprawa jakości życia. Wskazała, że aby im sprostać, niezbędny jest rozwój technologii, zwiększenie wskaźnika robotyzacji. Powołując się na dane OECD powiedziała, że ciągu 20 lat czeka nas niezwykle "gwałtowana zmiana" związana z rozwojem robotyzacji. "W ciągu 20 lat w Polsce zniknie ok. 2 mln miejsc pracy, a 3 mln ulegnie transformacji" - wskazała. Zaznaczyła jednak, że w miejsce zlikwidowanych miejsc pracy powstaną nowe, będące efektem rozwoju technologicznego. Dodała, też, że te nowe są zwykle lepiej płatne, bardziej efektywne.


Jak mówiła, w Polsce na 10 tys. pracowników przypadają 42 roboty, czyli znacznie mniej niż Niemczech, na Węgrzech czy w Czechach. Zaznaczyła jednak, że jedną z przyczyn mniejszego udziału robotów w przemyśle jest struktura naszej gospodarki, w której znaczący udział mają małe i średnie firmy, dysponujące znacznie mniejszym kapitał niż wielkie niemieckie koncerny samochodowe, na których opiera się gospodarka czeska.

Zaznaczyła, że istotną rolę w stymulowaniu rozwoju technologicznego odgrywają nie tylko przedsiębiorcy, ale także państwo. Przykładem takiego współdziałania - jak wskazała - jest powołana kilka miesięcy temu Polska Platforma Przemysłu Przyszłości, do której zostali zaproszeni zarówno przedstawiciele firm jak i administracji. Platforma ta ma wypracować procedury i działania potrzebna do rozwoju technologicznego w różnych branżach. "Będą powstawać instalacje, modele, na których będą mogły trenować i uczyć się współpracy środowiska akademickie i firmy" - wyjaśniła minister.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W ciągu 20 lat zniknie ok. 2 mln miejsc pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA