PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W Brukseli o nowej strategii dla małych i średnich przedsiębiorstw

Gremium Plenarne Komitetu Regionów przyjęło jednogłośnie opinię prezydenta Białegostoku, Tadeusza Truskolaskiego, w sprawie inicjatywy Komisji Europejskiej dotyczącej wsparcia dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP). W swojej opinii Truskolaski podkreślał, że europejska gospodarka opiera się na MŚP oraz na aktywności i kreatywności obywateli.

W Brukseli o nowej strategii dla małych i średnich przedsiębiorstw
Opinię Tadeusza Truskolaskiego przyjęto jednogłośnie (fot. Aneta Kaczmarek/PTWP)
REKLAMA
  • We wtorek, 8 października, członkowie zgromadzeni na sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów przyjęli jednogłośnie opinię Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta Białegostoku oraz koordynatora Grupy EA (Przymierze Europejskie) w Komisji Polityki Gospodarczej (ECON).
  • Nowa europejska strategia dla MŚP powinna za sobą nieść więcej funduszy, wsparcia zdolności administracyjnej programów oraz szerszej współpracy z władzami lokalnymi - podkreślał Truskolaski.
  • Europejski rynek powinien być dostępny dla wszystkich MŚP. Szczególnie te mniejsze wymagają wsparcia np. poprzez regionalnych koordynatorów. Niezbędna jest konsolidacja wsparcia, tworzenie struktury one-stop-shop, która umożliwi zebranie kluczowych informacji i zakresu pomocy względem MŚP - przekonywał w Brukseli.

Europejski Komitet Regionów wielokrotnie odnosił się do problematyki MŚP. W 2018 r. zwrócił uwagę na znaczenie przemysłu dla rozwoju całej UE. Wymagane stało się monitorowanie zachodzących zmian, zarówno pod względem tempa jak i jakości.

MŚP są dynamiczną i niejednorodną grupą, która różni się pod wieloma aspektami, co musi zostać uwzględnione w trakcie prac nad nowymi programami. Komitet Regionów staje się ważnym ogniwem łączącym instytucje zlokalizowane w Brukseli z władzami lokalnego i regionalnego szczebla w całej UE, co umożliwia lepsze poznanie i zrozumienie problemów i potrzeb MŚP.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W swojej opinii Tadeusz Truskolaski zwrócił uwagę na to, iż europejska gospodarka, opiera się na MŚP oraz na aktywności i kreatywności obywateli. Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią ponad 99 proc. przedsiębiorstw funkcjonujących w UE. W 2016 r. zatrudniały 93 mln osób, co stanowi 67 proc. ogółu zatrudnionych w UE-28 i odpowiadały za 57 proc. PKB w sektorze przedsiębiorstw. Większość z nich (93 proc. MŚP) zatrudnia do 10 pracowników.

- Dostrzegając specyficzne uwarunkowania MŚP, starałem się przedstawić w opinii kluczowe obecnie kwestie związane z dalszym rozwojem Unii Europejskiej oraz wyzwaniami stojącymi przed europejskim przemysłem. Doceniłem dotychczasową aktywność europejskich instytucji, w tym Komisji Europejskiej. Stworzenie szeregu programów i regulacji ułatwiających funkcjonowanie MŚP, takich jak np.: Small Business Act (SBA), Horyzont 2020, COSME oceniam bardzo pozytywnie. Przedsiębiorstwa doceniają wsparcie na początkowym poziomie. To warto utrzymać i dalej dopracowywać. Małe i Średnie Przedsiębiorstwa (MŚP) wciąż potrzebują wsparcia UE by być konkurencyjnymi na globalnym rynku a start-upy więcej możliwości przekształcania się w scale-upy - mówił Truskolaski w Brukseli. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Brukseli o nowej strategii dla małych i średnich przedsiębiorstw

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA