×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W branży handlowej nie będzie nowych stanowisk pracy

  • Autor: PAP/JP
  • 18 lut 2022 11:12

W czasie pandemii w handlu nie pojawiły się nowe stanowiska pracy, a 78 proc. pracodawców nie przewiduje powstania ich w ciągu najbliższych pięciu lat - przekazała w piątek Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

W branży handlowej nie będzie nowych stanowisk pracy
Większość pracodawców w branży handlowej nie przewiduje powstania nowych stanowisk pracy w ciągu najbliższych pięciu lat (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak zwróciła uwagę PARP w piątkowej informacji, sektor handlu potrzebuje pracowników z kompetencjami technicznymi.
  • "Branżę czekają wyzwania z zakresu cyfryzacji oraz optymalizacji procesów" - oceniono odnosząc się do raportu, którego szczegółowe wnioski zostaną zaprezentowane 3 marca 2022 r. podczas spotkania online w ramach "Branżowych czwartków".
  • Dodano, że przedsiębiorcy chcą "poprawić zaangażowanie kadry oraz lepiej odpowiadać na rosnące potrzeby klientów".

Wyjaśniono, że badania w sektorze handlu były przeprowadzone w 2021 r., gdy wprowadzono zmiany m.in. w strategiach działania firm oraz strukturze zatrudnienia (np. kierowanie pracowników na inne stanowiska). "W związku z pandemią w 30 proc. firm skrócono czas pracy pracowników, w 21 proc. zaistniała konieczność przeszkolenia pracowników, a 14 proc. przedsiębiorstw zmieniło model pracy na formę zdalną" - zaznaczono.

"W przeciwieństwie do innych branż, w handlu nie pojawiły się nowe stanowiska pracy i aż 78 proc. pracodawców nie przewiduje pojawienia się ich w ciągu najbliższych 5 lat" - stwierdzono.

Według ekspertów w sektorze handlu brakuje przede wszystkim kompetencji technicznych i cyfrowych "związanych z postępującą automatyzacją procesów sprzedażowych oraz kompetencji społecznych, takich jak kreatywność oraz umiejętność krytycznego myślenia". Innego zdania są pracodawcy. "93 proc. z nich twierdzi, że kompetencje większości pracowników są w pełni zadowalające i nie ma potrzeby ich doskonalenia" - zaznaczono. Zwrócono uwagę, że w szkoleniach i kursach częściej i chętniej biorą udział pracownicy "zatrudnieni na kluczowych stanowiskach z dłuższym stażem w firmie".

Dodano, że techniki łączące naukę tradycyjną z elementami nauki online oraz szkolenia, podczas których nowi pracownicy pod opieką starszych kolegów wdrażają się w obowiązki na stanowisku pracy - oceniono jako najskuteczniejsze.

Duże wyzwania związane z transformacją cyfrową oraz optymalizacją procesów

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W branży handlowej nie będzie nowych stanowisk pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA