×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

W Australii niebawem ruszy program skróconego tygodnia pracy

  • Autor: PAP/RAF
  • 10 cze 2022 16:54

W australijskim półrocznym programie pilotażowym, który ma rozpocząć się w sierpniu, 20 firm skróci tydzień pracy do czterech dni bez obniżki wynagrodzeń. Podobny projekt ma ruszyć w Nowej Zelandii - informują australijskie media.

W Australii niebawem ruszy program skróconego tygodnia pracy
Jak dotąd największy test czterodniowego tygodnia pracy przeprowadziła Islandia w latach 2015-2019 z udziałem 2500 pracowników sektora publicznego. (Fot. Fotolia)
REKLAMA

Jak informuje w piątek (10 czerwca) australijski portal 7news.com.au wśród australijskich i nowozelandzkich firm, które zdecydowały się dołączyć do programu, znajdują się przedsiębiorstwa należące do różnych sektorów - od agencji marketingowych po organizacje ochrony zdrowia.

Jak mówi Denis Moriarty, prezes australijskiej firmy z branży technologicznej Our Community, w ciągu ostatnich dwóch lat, z powodu restrykcji spowodowanych pandemią Covid-19 i konieczności pracy zdalnej, zrozumiano jak zmienić profil przedsiębiorstwa z firmy, w której praca tradycyjnie odbywała się w biurze. Moriarty zapewnił, że Our Community jest obecnie w stanie wprowadzać zmiany, ufać pracownikom, przy jednoczesnym utrzymaniu wydajności oraz zapewnieniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

- Nadszedł czas, abyśmy jako liderzy znaleźli sposób na zwrócenie (pracownikom) części ich inwestycji, nie tylko w postaci wynagrodzeń, premii i kapitału własnego, ale za pomocą czasu, dzięki któremu będą mogli wykorzystać te rzeczy do zbudowania życia jakie kochają - komentuje Moriarty.

Czytaj też: Jest sposób, by zachęcić pracowników do powrotu do biura

Program jest prowadzony przez organizację 4 Day Week Global we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii, australijskimi Uniwersytetem w Queensland i Uniwersytetem w Sydney oraz amerykańskim Boston College.

Andrew Barnes, założyciel 4 Day Week Global, powiedział, że program nie dotyczy jedynie zachowania wydajności i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

- Na długo przed pandemią zdaliśmy sobie sprawę, że pięciodniowy tydzień nie spełnia już swojego zadania, a gdy wypróbowaliśmy i zbadaliśmy czterodniowy tydzień, stało się jasne, że jest to niezbędna część rozwiązania, mającego na celu przywrócenie równowagi klimatycznej, która jest jedną z wielu udokumentowanych korzyści - przekazał Barnes.

W tym tygodniu rozpoczęto testy skróconego dnia pracy w Wielkiej Brytanii. Bierze w nim udział 70 przedsiębiorstw. Podobne programy są w tej chwili przygotowywane w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Irlandii. W tym roku próby cztertodniowego tygodnia pracy mają zostać przeprowadzone w Hiszpanii i Szkocji - poinformował 4 Day Week Global.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: W Australii niebawem ruszy program skróconego tygodnia pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • robert 2022-06-13 19:29:56

    Super Prosze wiecej wiadomosc w ty temacie

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA