W Adobe otrzymasz pół roku płatnego macierzyńskiego

Po urodzeniu dziecka, świeżo upieczone mamy zatrudnione w Adobe, będą miały prawo do półrocznego płatnego urlopu macierzyńskiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

W Adobe otrzymasz pół roku płatnego macierzyńskiego

PODZIEL SIĘ


Autor: ZF

12 sie 2015 15:01


Kalifornijska firma podążyła za trendem wydłużania urlopów macierzyńskich, który od tygodni krąży po wielkich koncernach - taki sam ruch wykonali Netflix i Microsoft. 

Jak informuje CNN, urlop w Adobe składać się będzie z 10 tygodni przeznaczonych na dojście do zdrowia oraz 16 tygodni na wychowywanie dziecka.

Wsparcie dla rodziców i opiekunów

Ci, którzy nowymi rodzicami zostaną naturalnie, ale także poprzez adopcję, otrzymają 16-tygodniowy urlop rodzicielski. Co ciekawe, możliwe będzie również otrzymanie czterech tygodni urlopu na zajęcie się chorym członkiem rodziny. 

- Jestem dumna, że zarówno my, jak i koncerny z podobnej branży, wychodzimy naprzód zmianom mającym na celu wsparcie pracujących rodzin - mówi Donna Morris, wiceprezydent ds. zarządzania ludźmi w Adobe. 

W Polsce też wspierają młode mamy

W niektórych firmach w Polsce, takich jak Tels czy Nivea Polska z grupy Beiersdorf, młode matki mogą liczyć na specjalne przywileje, ułatwiające pogodzenie opieki nad dzieckiem i powrotu do pracy.

Nowym mamom Tels Polska oferuje np. możliwość ustalenia elastycznego grafiku pracy, a w ramach świadczeń dodatkowych - dofinansowanie ubezpieczeń rodzinnych czy pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu.

 

Nivea z kolei wprowadziła program "Working Parents". Ma on na celu pomoc w utrzymaniu równowagi pomiędzy rodziną a pracą i stopniowy powrót do firmy po urlopie macierzyńskim. Dla kobiet w ciąży i karmiących jeszcze mam, dostępny jest w siedzibie firmy pokój wypoczynkowy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.