×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Uwagi do nowego kodeksu etycznego prokuratorów do końca listopada

  • Autor: PAP/JS
  • 13 lis 2017 17:37

Do końca listopada prokuratorzy i asesorzy prokuratorscy mają czas na zgłaszanie uwag do nowego kodeksu etycznego tej profesji, przygotowanego przez Krajową Radę Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

Uwagi do nowego kodeksu etycznego prokuratorów do końca listopada
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W tekście zapisano, że prokuratorowi nie wolno wykorzystywać swego stanowiska lub funkcji do wspierania interesu własnego lub interesów innych osób.

• Rada chce, by w zbiorze zasad znalazł się też zapis o tym, że prokurator ma obowiązek unikać zachowań i sytuacji, które mogłyby podważyć zaufanie do jego niezależności.

• Proponowany kodeks etyczny zawiera też uregulowania dotyczące współpracy z mediami.

Zgodnie z projektem nowego "Zbioru zasad etyki zawodowej prokuratorów" prokurator ma obowiązek zawsze przestrzegać prawa i dobrych obyczajów, postępować uczciwie, zachowywać się godnie i honorowo, dbać o autorytet pełnionego urzędu, a także o autorytet prokuratury, odnosić się z szacunkiem do organów Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich reprezentantów.

Kodeks ma zastąpić dotychczas obowiązującą regulację, którą we wrześniu 2012 r. przyjęła nieistniejąca już Krajowa Rada Prokuratury. Zgodnie z tamtymi zapisami zbioru etyki zawodowej prokuratorów, w każdej sytuacji mieli oni zachowywać się nienagannie, zgodnie z dobrymi obyczajami, kierować się zasadami uczciwości godności i honoru oraz poczuciem obowiązku i odpowiedzialności.

Do tej pory prokurator miał też pamiętać, że reprezentuje organ Rzeczpospolitej Polskiej, stojący na straży praworządności, praw obywateli i interesu publicznego, mieć na uwadze prawa człowieka i podstawowe wolności. Dotychczasowe zasady mówiły też o tym, że prokurator miał powstrzymywać się od demonstrowania swoich poglądów politycznych, rozważnie korzystać z konstytucyjnej wolności słowa. Miał też unikać zachowań i sytuacji, które mogłyby przynieść ujmę jego godności, lub osłabić zaufanie do sprawowanego urzędu.

W dotychczasowym tekście zasad były m.in. zapisy zobowiązujące przełożonego prokuratora do powstrzymywania się od wydawania takich poleceń, które byłyby sprzeczne z tymi zasadami etyki. Przepisy pozwalały też w razie naruszenia zasad etycznych na uzasadnioną odmowę wykonania polecenia, zarządzenia czy wytycznych przełożonego. Odmowa wymagała formy pisemnej wskazania jej powodów.

W poprzednich zapisach znalazł się też fragment dotyczący zakazu dyskryminacji przez prokuratorów kogokolwiek ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, podchodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną lub z innych podobnych przyczyn.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Uwagi do nowego kodeksu etycznego prokuratorów do końca listopada

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA