PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Uwaga na służbowy komputer. Konsekwencje mogą być poważne

 • Justyna Koc
  jk
 • 28 cze 2021 14:12

Aż 89 proc. przypadków naruszenia bezpieczeństwa informacji to właśnie wina człowieka - wynika z raportu Związku Firm Ochrony Danych Osobowych. Jakie są najczęstsze błędy w pracy zdalnej i hybrydowej pod względem ochrony danych?

Uwaga na służbowy komputer. Konsekwencje mogą być poważne
Nawet podczas pracy w słoneczny dzień nad morzem musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu firmowych danych (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Częstym nawykiem pracowników jest traktowanie komputera służbowego tak, jakby był to własny sprzęt. To błąd.
 • Niewłaściwy jest także brak aktualnych programów zabezpieczających.
 • Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi oraz brak zabezpieczenia własnej sieci - to inne błędy popełniane przez zdalnych pracowników.

Blisko 8 mln Polaków pracowało zdalnie w czasie pandemii – wynika z badania „Finansowy Barometr ING”. Taki rodzaj pracy, zdalny lub hybrydowy, daje szerokie możliwości wykonywania swoich obowiązków z wielu miejsc – z domu, domku letniskowego, hotelu, a nawet z zagranicy. Jest to korzystne i chętnie wykorzystywane szczególnie w czasie letnim.

Czytaj też: Workation, czyli praca połączona z wakacjami. Ten trend może przyjąć się w Polsce

Jednak nawet podczas pracy w słoneczny dzień nad jeziorem musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu firmowych danych. Szczególnie dlatego, że to od pracowników w dużej mierze zależy bezpieczeństwo danych.

Sprzęt służbowy nie jest sprzętem prywatnym

Częstym nawykiem pracowników jest traktowanie komputera służbowego tak, jakby był to własny sprzęt. Przechowywanie na nim zdjęć z wakacji, filmów, instalowanie dodatkowego oprogramowania czy nawet gier to powtarzające się praktyki zdalnych pracowników, które nie są bezpieczne, jeżeli mówimy o ochronie danych.

Pobranie programów lub dokumentów z sieci to narażanie firmy na zaimportowanie złośliwego oprogramowania, które może zainfekować firmową sieć i, w skrajnych przypadkach, doprowadzić do kradzieży wrażliwych danych i dokumentacji firmowej.

- Warto wiedzieć, że jeżeli pobrane pliki pochodzą z nielegalnego źródła, naraża to pracodawcę na problemy prawne. Z tego powodu musimy pamiętać, żeby zachować szczególną ostrożność podczas pozyskiwania plików z Internetu oraz nie zapominajmy o ograniczeniu ilości przechowywanych prywatnych danych na komputerze służbowym - dla swojego dobra oraz pracodawcy – wskazuje, Arkadiusz Sadkowski, specjalista ds. bezpieczeństwa IT w ODO 24.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Uwaga na służbowy komputer. Konsekwencje mogą być poważne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zeghar 2021-06-28 16:00:19

  Zaraz, zaraz... Odpowiednie zabezpieczenie komputera to zakres działu IT. Bieżące aktualizacje systemu operacyjnego i oprogramowania, działające oprogramowanie zabezpieczające z najnowszymi sygnaturami wirusów / trojanów / malware, ograniczenie lub wręcz uniemożliwienie uruchomienia oprogramowania spoza listy - to przecież standardowe minimum zabezpieczeń. Za które odpowiada IT, nie użytkownik.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA