Urodził się na syryjskiej pustyni. Teraz zatrudnia 7 tys. osób

6
Urodził się na syryjskiej pustyni. Teraz zatrudnia 7 tys. osób Mohed Altrad, fot. altrad.com
Mohed Altrad urodził się w jednym z beduińskich plemion w Syrii. Wychowywany przez babcię nie mógł chodzić do szkoły. Dziś ma firmę, której przychody sięgają 960 milionów dolarów rocznie.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urodził się na syryjskiej pustyni. Teraz zatrudnia 7 tys. osób

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

17 cze 2015 11:02


To właśnie Mohed Altrad zdobył tegoroczny tytuł Przedsiębiorcy Roku przyznawany przez EY (EY World Entrepreneur of the Year). Założyciel fancuskiej grupy Altrad - zajmującej się produkcją betoniarek oraz rusztowań i taczek - Mohed Altrad urodził się w Syrii, na pustyni, w jednym z beduińskich plemion, w ogromnej nędzy. Jego 12-letnia matka zmarła podczas porodu.

Był wychowywany przez babcię, która zabroniła mu chodzić do szkoły. Mimo to Altrad poszedł do szkoły - śledził to, co się dzieje w klasie przez dziurę w ścianie. Zauważył go nauczyciel i pozwolił brać udział w lekcjach. Altrad szybko został najlepszym uczniem, dalej kształcił się w Raqqa w Syrii. Tam otrzymał stypendium i pojechał do Francji, gdzie zrobił doktorat z informatyki. Przez 15 lat pracował w dużych firmach, ale – jak mówi - w sercu zawsze czuł się przedsiębiorcą.

Pierwsza firma

Najpierw założył firmę, która produkowała przenośne komputery, ale wkrótce ją sprzedał. W czasie wakacji na południu Francji zetknął się z bankrutującą firmą, która produkowała rusztowania. W 1985 roku, nie znając tego rynku, wspólnie z partnerem kupił ją. To był początek grupy Altrad. Przedsiębiorstwo rozwijał organicznie, ale także poprzez przejmowanie w całej Europie firm będących w trudnej sytuacji.

Obecnie grupa Altrad to światowy lider w produkcji betoniarek oraz europejski w produkcji rusztowań i taczek. W 2014 r. przychody ze sprzedaży wyniosły 960 milionów dolarów. Firma zatrudnia około 7 tysięcy osób na całym świecie.

Blisko ludzi

W swojej działalności biznesowej i społecznej Altrad zawsze w centrum zainteresowania stawia człowieka. Młodym ludziom oferuje praktyki oraz stypendia. Wspiera międzynarodową organizację pozarządową Lekarze bez Granic oraz Francuskie Stowarzyszenie do Walki z Rakiem. Przedsiębiorca otrzymał Krzyż Kawalerski Legii Honorowej, a w 2014 Krzyż Oficerski.

Mohed Altrad jest także uznanym autorem. Jego częściowo autobiograficzna powieść "Badawi" jest na liście lektur we francuskich szkołach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.