PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Urlopy rodzicielskie coraz popularniejsze. Tak samo jak macierzyńskie i ojcowskie

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 28 lip 2017 16:43

Rośnie liczba rodziców korzystających z urlopu rodzicielskiego, macierzyńskiego czy ojcowskiego. Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, tylko od stycznia do maja tego roku z tych pierwszych skorzystało 252,1 tys. osób. To o 17,7 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Urlopy rodzicielskie coraz popularniejsze. Tak samo jak macierzyńskie i ojcowskie
Rośnie liczba rodziców korzystających z urlopu rodzicielskiego, macierzyńskiego czy ojcowskiego (fot. pixabay.com)
REKLAMA

Resort rodziny podał najnowsze dane dotyczące liczby osób korzystających z różnego rodzaju urlopów przysługujących po urodzeniu dziecka. Okazuje się, że z dostępnych obecnie rozwiązań korzysta coraz więcej osób.

I tak, od stycznia do maja tego roku z urlopów rodzicielskich skorzystało 252,1 tys. osób. To o 17,7 tys. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Rośnie też liczba osób korzystających z urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego (252,1 tys. w stosunku do 234,4 tys. osób).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Resort rodziny podkreśla, że wyraźny wzrost można również zaobserwować w odniesieniu do urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego. W pierwszym przypadku wzrost wyniósł 12,1 tys. osób (423,1 tys. osób w okresie styczeń-maj 2017 wobec 411 tys. osób w tych samych miesiącach przed rokiem).

Zaś w przypadku urlopu ojcowskiego liczba mężczyzn wykorzystujących przysługujący im urlop wzrosła o 8,5 tys. Od stycznia do maja tego roku na takim urlopie przebywało 61,4 tys. osób, podczas gdy w analogicznym okresie rok temu było ich 52,9 tys.

źródło: mrpips.gov.pl
źródło: mrpips.gov.pl

Warto pamiętać, że po narodzinach dziecka rodzice mogą skorzystać z dwóch rodzajów płatnego urlopu. Są to: urlop macierzyński (20 tygodni) i urlop rodzicielski (32 tygodnie). Razem to 52 tygodnie urlopu na opiekę nad dzieckiem. Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przysługuje wyłącznie matce. Resztą może ona dowolnie dzielić się z ojcem.

Dodatkowo, po wykorzystaniu pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego obojgu lub – jeśli tak wspólnie postanowią – jednemu z rodziców przysługuje urlop rodzicielski. Można wykorzystać go jednorazowo lub podzielić maksymalnie na cztery części. Rodzice mają czas na wykorzystanie urlopu rodzicielskiego aż do zakończenia roku, w którym dziecko skończy 6 lat. Decyzję o skorzystaniu z pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim muszą podjąć w ciągu trzech tygodni po porodzie. 

Dodatkowo tylko mężczyznom przysługują 2 tygodnie pełnopłatnego urlopu ojcowskiego. Można z niego skorzystać w całości lub w dwóch częściach w dowolnie wybranym przez siebie momencie w ciągu 2 lat od narodzin dziecka.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urlopy rodzicielskie coraz popularniejsze. Tak samo jak macierzyńskie i ojcowskie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA