-
- •Opublikowano: 25 mar 2022 13:45
Nielimitowany urlop brzmi jak bajka. Istnieją jednak firmy, które proponują nieograniczony czas na wakacje. Także w Polsce.

- W Polsce nielimitowane urlopy nie są popularne. Zazwyczaj firmy działają zgodnie z Kodeksem pracy.
- Są jednak i tacy, którzy wdrożyli nielimitowane płatne dni urlopowe. Przykładem jest firma z branży IT - SYZYGY Warsaw.
- Innymi przykładami są firmy Traffit oraz Bitpanda.
Są firmy, które proponują nieograniczony czas na wakacje - niestety w większości zagraniczne. Są to m.in. Netlix, LinkedIn, Cromson, Visualsoft i JustPark. Również AffectV, Songkick, HubSpot, Eventbrite oraz Cake pozwalają na dowolną liczbę dni wolnych. Pracownicy tych spółek muszą wykonać powierzone im zadania, a resztę czasu mogą poświęcić na co tylko chcą.
Pomysł ten wdrożyła także firma inwestycyjna BlackRock - zaczęła oferować w trakcie procesów rekrutacyjnych nielimitowany urlop. Jest on jednak uzależniony od stażu pracy i stanowiska.
Urlopy w Polsce
W Polsce nielimitowane urlopy nie są popularne. Zazwyczaj firmy działają zgodnie z Kodeksem pracy - pracownicy, których okres zatrudnienia łącznie wynosi mniej niż 10 lat, mają prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Osobom z co najmniej 10-letnim stażem pracy należy się natomiast 26 dni urlopu. Z obserwacji jednak wynika, że polscy pracodawcy coraz śmielej sięgają po to rozwiązanie.
Przykładem jest firma z branży IT - SYZYGY Warsaw. Spółka zdecydowała się wprowadzić nielimitowane płatne dni urlopowe. Paulina Grabowska, people partner w SYZYGY Warsaw, wyjaśnia, że początkowo miał to być eksperyment. Pomimo wcześniejszych obaw, pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a czarne scenariusze nie sprawdziły się.
- Po co to zrobiliśmy? Przede wszystkim dlatego, żeby nie tracić czasu na biurokrację: liczenie wolnego, kontrolę, sprawdzanie, a co za tym idzie - stres. Jesteśmy dorośli i sobie ufamy. Potrafimy lepiej lub gorzej zarządzać swoim czasem, ale czujemy się za siebie i naszą firmę odpowiedzialni. Nie potrzebujemy do tego zewnętrznych zasad, które nas unieszczęśliwiają - pisze Paulina Grabowska na LinkedIn.
Nie tylko w IT


KOMENTARZE (2)