×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Urlopy bez limitu w Polsce już działają. Bierzesz tyle wolnego, ile chcesz

 • Justyna Koc
  jk
 • Opublikowano: 25 mar 2022 13:45

Nielimitowany urlop brzmi jak bajka. Istnieją jednak firmy, które proponują nieograniczony czas na wakacje. Także w Polsce.

Urlopy bez limitu w Polsce już działają. Bierzesz tyle wolnego, ile chcesz
Są firmy, które proponują nieograniczony czas na wakacje (Fot. David Vives/Unsplash)
REKLAMA
 • W Polsce nielimitowane urlopy nie są popularne. Zazwyczaj firmy działają zgodnie z Kodeksem pracy.
 • Są jednak i tacy, którzy wdrożyli nielimitowane płatne dni urlopowe. Przykładem jest firma z branży IT - SYZYGY Warsaw.
 • Innymi przykładami są firmy Traffit oraz Bitpanda.

Są firmy, które proponują nieograniczony czas na wakacje - niestety w większości zagraniczne. Są to m.in. Netlix, LinkedIn, Cromson, Visualsoft i JustPark. Również AffectV, Songkick, HubSpot, Eventbrite oraz Cake pozwalają na dowolną liczbę dni wolnych. Pracownicy tych spółek muszą wykonać powierzone im zadania, a resztę czasu mogą poświęcić na co tylko chcą.

Pomysł ten wdrożyła także firma inwestycyjna BlackRock - zaczęła oferować w trakcie procesów rekrutacyjnych nielimitowany urlop. Jest on jednak uzależniony od stażu pracy i stanowiska.

Urlopy w Polsce

W Polsce nielimitowane urlopy nie są popularne. Zazwyczaj firmy działają zgodnie z Kodeksem pracy - pracownicy, których okres zatrudnienia łącznie wynosi mniej niż 10 lat, mają prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Osobom z co najmniej 10-letnim stażem pracy należy się natomiast 26 dni urlopu. Z obserwacji jednak wynika, że polscy pracodawcy coraz śmielej sięgają po to rozwiązanie.

Przykładem jest firma z branży IT - SYZYGY Warsaw. Spółka zdecydowała się wprowadzić nielimitowane płatne dni urlopowe. Paulina Grabowska, people partner w SYZYGY Warsaw, wyjaśnia, że początkowo miał to być eksperyment. Pomimo wcześniejszych obaw, pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a czarne scenariusze nie sprawdziły się.

- Po co to zrobiliśmy? Przede wszystkim dlatego, żeby nie tracić czasu na biurokrację: liczenie wolnego, kontrolę, sprawdzanie, a co za tym idzie - stres. Jesteśmy dorośli i sobie ufamy. Potrafimy lepiej lub gorzej zarządzać swoim czasem, ale czujemy się za siebie i naszą firmę odpowiedzialni. Nie potrzebujemy do tego zewnętrznych zasad, które nas unieszczęśliwiają - pisze Paulina Grabowska na LinkedIn.

Nie tylko w IT

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Urlopy bez limitu w Polsce już działają. Bierzesz tyle wolnego, ile chcesz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Adelka 2022-04-08 12:11:21

  To nie w mojej firmie :) U nas to trzeba z dużym wyprzedzeniem klepać urlop, ja już sobie zarezerwowałam, bo lecę enterem na tygodniowy wypad do Portugalii. Od tak u nas nikt urlopów nie daje. Trzeba pracować... :)

 • Grzegorz 2022-03-26 08:22:32

  people partner - gdzie ja mieszkam, myślałem, że w Polsce . . .

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA