PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Urlop zbawienny dla naszego zdrowia. Ryzyko zgonu spada o 20 proc.

  • Autor: PAP/KDS
  • 3 lip 2022 12:00

U pracowników, którzy potrafią w wakacje odciąć się od obowiązków służbowych obserwuje się trwałe podniesienie nastroju i zwiększenie poziomu szczęścia - stwierdzono w analizie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodano, że ryzyko zgonu u osób korzystających z urlopu spada o 20 proc.

Urlop zbawienny dla naszego zdrowia. Ryzyko zgonu spada o 20 proc.
Średnia liczba dni spędzonych na wyjazdach wypoczynkowych lub turystycznych w 2021 r. wyniosła 13,4 dni (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Jak zwrócili uwagę eksperci PIE w analizie opublikowanej w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" , odpoczynek zwiększa produktywność pracowników.
  • W latach 2012-2018 stabilnie rósł odsetek Polaków wyjeżdżających w celach turystycznych - z 46 proc. do 60 proc. (wyjazd z przynajmniej z jednym noclegiem). Najniższą wartość w historii pomiarów zanotowano w pandemicznym 2020 r. (39 proc.).
  • Z kolei średnia liczba dni spędzonych na wyjazdach wypoczynkowych lub turystycznych w 2021 r. wyniosła 13,4 dni, a w 2020 r. tylko 12,4 dni i była to najniższa wartość od 2003 r.

W analizie zaznaczono, że odsetek osób wyjeżdżających na długie wakacje (powyżej 7 dni) wyniósł w 2021 r. "tylko 27 proc, czyli mniej niż w latach 2014-2019". Jednocześnie badania przytoczone przez analityków pokazują, że im lepiej wypoczywamy, tym korzystniej dla nas i pracodawcy.

Jak zwrócono uwagę, odpoczynek m.in. poprawia kreatywność i zwiększa możliwości pracowników. Pracownicy korzystający z urlopów byli znacznie bardziej produktywni niż ci, którzy spędzali więcej czasu w pracy. A ich praca pochłaniała mniej wysiłku niż pracy wykonywana przed urlopem - wskazali analitycy, cytując badanie przeprowadzone przez Boston Consulting Group. Natomiast w badaniu przeprowadzonym przez firmę E&Y oszacowano, że "każde dodatkowe 10 godzin wolnego zwiększa wydajność pracownika o 8 proc.".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej: Duże zmiany od sierpnia. Będzie dodatkowy urlop i nowe uprawnienia w pracy

PIE zauważył, że analizując wpływ urlopu na subiektywne poczucie dobrobytu, zdrowie, motywację i produktywność pracowników należy uwzględniać nie tylko jego długość, ale też jakość, "polegającą m.in na umiejętności odłączenia się od firmy i swojej pracy, śledzenia projektów, odbierania telefonów, maili, uczestnictwa w spotkaniach".

fot. Pixabay
fot. Pixabay
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urlop zbawienny dla naszego zdrowia. Ryzyko zgonu spada o 20 proc.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA