Urlop wytchnieniowy? Kto i od czego mógłby złapać oddech?

Platforma Obywatelska rozpoczęła w woj. świętokrzyskim społeczne konsultacje nad programem „Polska Seniora”. - Ma on na celu opiekę nad ludźmi starszymi i wykorzystanie ogromnego potencjału, jakim dysponują polscy seniorzy - podkreślił przewodniczący PO w regionie świętokrzyskim Artur Gierada.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urlop wytchnieniowy? Kto i od czego mógłby złapać oddech?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

12 sty 2018 18:00


Gierada zaznaczył podczas piątkowej (12 stycznia) konferencji prasowej w Kielcach, że "polityka senioralna to bardzo ważny segment, który wydaje się, że w naszym kraju jest bardzo niedoceniany".

- Nie ma konkretnych, spójnych programów dla osób starszych. Tych ludzi nie można pozostawić samych sobie. Przygotowaliśmy program, który z jednej strony ma na celu opiekę nad seniorami. Musimy jednak pamiętać, że ci ludzie mają ogromny potencjał intelektualny i czasowy, który należy wykorzystać - powiedział Gierada.

Koordynatorka programu świętokrzyska posłanka Marzena Okła-Drewnowicz dodała, że program "Polska Seniora" oparty jest na trzech filarach - godne, zdrowe i aktywne życie. - To odpowiedzialny program, który opiera się na diagnozie i będzie konsultowany z ludźmi starszymi. Propozycje, które im przedstawimy, będą przez nich weryfikowane. To seniorzy zadecydują o ostatecznym kształcie tego programu - zapewniła Okła-Drewnowicz.

Program zakłada m.in. emeryturę dla seniorów bez podatku, pakiet dla opiekunów osób niesamodzielnych, czek opiekuńczy - finansujący opiekę nad seniorami dla osób, które chcą łączyć opiekę na członkiem swojej rodziny z pracą zawodową i tzw. urlop wytchnieniowy dla opiekuna osoby wymagającej opieki.

- Chcemy też aby senior po osiągnięciu wieku emerytalnego, jeśli zdecyduje się na kontynuację zatrudnienia, był zwolniony z odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, a składkę na ubezpieczenia emerytalne będzie opłacało państwo - mówiła o głównych założeniach programu posłanka PO Joanna Frydrych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Karwin 2018-01-12 21:11:10

Jaki koszt dla budżetu ? Skąd środki? Czy zdajecie sobie sprawę, że senior będzie konkurencyjny na rynku pracy i w razie kryzysu wypchną z rynku młodych ludzi?