×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Urlop? Dziękuję, nie miałem. Źle się dzieje w polskich firmach

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 24 cze 2021 20:00

Sezon urlopowy rozkręca się na całego. Tymczasem aż 39 proc. specjalistów i menedżerów nie pamięta, kiedy ostatnio przebywało na co najmniej dwutygodniowym urlopie. 31 proc. nie wyłącza służbowych urządzeń, będąc na wakacjach.

Urlop? Dziękuję, nie miałem. Źle się dzieje w polskich firmach
Okazuje się, że nie każdy pracownik korzysta z przysługującego mu prawa do urlopu wypoczynkowego (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • W tym roku urlopowe karty nadal rozdaje pandemia koronawirusa. Choć wiele państw zniosło obostrzenia czy konieczność przebywania na kwarantannie, niepewność zniechęca do dalekich podróży. 
  • To nie oznacza, że nie warto skorzystać z urlopu, by przeprowadzić tzw. reset, odpocząć i nabrać sił na dalsze działanie. 
  • Okazuje się, że nie każdy pracownik korzysta z przysługującego mu prawa do urlopu wypoczynkowego.

Satysfakcja i efektywność pracowników w dużej mierze uzależnione są od możliwości osiągnięcia równowagi pomiędzy życiem zawodowym oraz prywatnym. Do tego niezbędny jest jakościowy odpoczynek, czas na regenerację oraz całkowite odcięcie się od pracy. Tymczasem ta ostatnia kwestia pozostawia wiele do życzenia.

Urlop? Nie wszyscy wiedzą, co to takiego 

Jak wynika z sondażu internetowego Hays Poland, który został przeprowadzony na grupie ponad 3,7 tysiąca respondentów w okresie od maja do czerwca 2021, zaledwie 39 proc. specjalistów i menedżerów w ciągu minionych 12 miesięcy wzięło przynajmniej dwutygodniowy urlop, a kolejnych 39 proc. nie pamięta, kiedy ostatnio miało taką sposobność. Ostatni dłuższy urlop respondenci badania najczęściej spędzili w Polsce (38 proc.). Na wyjazd zagraniczny zdecydował się co trzeci specjalista i menedżer (34 proc.), a 28 proc. czas wolny od pracy spędziło w domu.

Źródeł tej sytuacji można upatrywać w wielu czynnikach. W czasie pandemii możliwości wyjazdów wakacyjnych były mocno ograniczone, a część pracowników zdecydowała się przełożyć swoje plany na późniejsze i mniej zagrożone przez obostrzenia terminy. W tym przypadku należy się spodziewać, że najbliższe miesiące będą czasem zintensyfikowanych urlopów, kiedy wraz ze znoszeniem restrykcji więcej osób wybierze się na dłuższe wakacje.

Należy również podkreślić, iż czas pandemii dla niektórych firm był czasem zaawansowanych zmian, co nie zawsze sprzyjało planom urlopowym. Część specjalistów i menedżerów mogła mieć poczucie, że ich dłuższa nieobecność odbije się na całym, już przeciążonym nadmiarem obowiązków, zespole. Zdecydowanie częściej decydowali się zatem na krótsze urlopy, które jednak nie zawsze pozwalały realnie odpocząć.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Urlop? Dziękuję, nie miałem. Źle się dzieje w polskich firmach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA