Urlop dla wszystkich pracowników. Czy warto zamykać firmę na święta?

Przedłużony okres świąteczny nie musi oznaczać dla firmy samych problemów. Przy dobrym rozwiązaniu urlop dla wszystkich pracowników może też przynieść wymierne korzyści.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Urlop dla wszystkich pracowników. Czy warto zamykać firmę na święta?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

21 gru 2015 10:57


Duże firmy produkcyjne na początku roku przedstawiają swoim pracownikom planowany rozkład urlopów, gdzie jest zaznaczone, kiedy fabryka zamyka się na np. dwa tygodnie. Wtedy wszyscy pracownicy muszą wziąć wolne.

– Takie planowanie pozwala na uniknięcie problemów związanych z roszadami czy niepełnym obsadzeniem działów. Wówczas lepiej zamknąć firmę, niż otwierać ją dla kilku osób – mówi Katarzyna Szczupał-Vieweg, prezes Staufen Polska.

Na przykład jeśli trzeba zachować ciągłość łańcucha wytwarzania, to urlop zbyt wielu specjalistów w jakimś dziale może powodować utrudnienia i w konsekwencji chwilowe przestoje na którymś z etapów, co powoduje wymierne koszty.

– Jest to istotne tym bardziej, że w wielu polskich firmach obserwujemy zjawisko „osób niezastąpionych”. Jeśli w zespole brakuje kogoś takiego, to proces w ogóle przestaje funkcjonować, ponieważ pozostali pracownicy, wykonujący na co dzień tylko standardowe zadania, nie radzą sobie z całością – wyjaśnia Katarzyna Szczupał-Vieweg.

Na niektórych stanowiskach podobne skutki mogą wywołać roszady wymuszane absencją.

Wiele zależy oczywiście od rodzaju działalności. Każda firma powinna mieć harmonogram urlopów ustalony tak, by zrealizować zamówienia i zachować efektywność procesów.

Oszczędności

Odpowiednio zaplanowany harmonogram urlopów może jednak przynieść firmom korzyści. Kiedy fabryka zamyka się na dłuższy czas, zmniejszają się na przykład opłaty za energię czy gaz.

– To daje oszczędności. Nie trzeba utrzymywać w gotowości całej produkcji w sytuacji, gdy proces nie jest maksymalnie wydajny. Dodatkowo nie kumulują się zapasy, co też ma niebagatelne znaczenie  – dodaje prezes Staufen Polska. 

Warto wziąć pod uwagę fakt, że mniej efektywni są również pracownicy przychodzący do pracy na 1-2 dni między okresami wolnego. Wszystko to powoduje, że zamknięcie przedsiębiorstwa w okresie, kiedy kumulują się dni wolne, jest zwykle korzystniejsze, niż utrzymywanie produkcji i próba elastycznego zarządzania urlopami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.